Nadační fond Filantia
Prostřednictvím projektů a zapojením odborníků je účelem nadačního fondu vzdělávat společnost v oblasti témat psychického násilí v pracovně právních vztazích jakož i osobních, popularizovat správné metody vhodné k eliminaci těchto jevů, poskytovat odbornou i právní pomoc obětem
Otevřený dopis
Ráda bych touto cestou veřejně poděkovala Nadačnímu fondu Filantia, pí. Julii Růžičkové a všem ostatním členům stále se rozšiřující Svépomocné vztahové skupiny tohoto Nadačního fondu.
Nikdy bych si nepomyslela, že se setkám na pracovišti s cílenou a záměrnou šikanou, mobbingem a bossingem – opak byl ale pravdou. S těmito patologickými jevy jsem se potýkala na svém pracovišti dlouhých 5 let!
Když však všechny instituce, které by vás měly ochránit a pomoci vám selžou, neplní svoji funkci, strkají hlavu do písku, odpovědní lidé jsou v reakcích liknaví a vy jen slyšíte výmluvy nebo veliké nic, jste nuceni, pokud nechcete vzdát svůj boj za spravedlnost, svoji sebeúctu a pracovní čest, hledat řešení jinde.
Náhodou jsem v červenci roku 2021 shlédla v televizi krátký rozhovor p. Jiřího Deváta, který představoval Nadační fond Filantia a čím se zabývá. Přesně si pamatuji na ten den, bylo to 8. července a já jsem už pátým rokem prožívala pracovní peklo, vyčerpávající komunikaci s inspektoráty práce, policií ČR, školským ombudsmanem, a dalšími institucemi, a při tom jsem každý den čelila vytrvalé šikaně, které se vůči mě dopouštěli kolegyně pod souhlasným dohledem ředitelky.
Neváhala jsem a e-mailem jsem kontaktovala pí. Julii Růžičkovou, které jsem se svěřila se svým příběhem. https://www.filantia.cz/vseot.../rozhovory/rozhovorpanijana/ Začala jsem navštěvovat Svépomocnou vztahovou skupinu Filantia, se kterou jsem spjatá do dnešního dne a která se pro mě stala doslova útočištěm.
Tolik jsem se toho ve skupině naučila, poslouchala příběhy druhých lidí, poslouchala rady, a především jsem věděla, že nejsem na svůj problém sama a to mě posilovalo.
Členové Svépomocné skupiny o vás mají opravdový zájem, nejste jim lhostejní a tím, že si navzájem sdílíme své příběhy, si pomáháme – dovedeme nahlížet problém toho druhého z jiného úhlu pohledu. Je na každém z nás, co si ze získaných informací vezme k srdci, někdy se nám rady, komentáře a postřehy od druhých nemusí líbit, ale věřte mi, lidé, kteří se setkali se šikanou, vědomou, zákeřnou, cílenou, ví, o čem mluví. To, že s vámi nemluví teoretici, ale lidé s vlastním příběhem, více či méně akutním, se do vás dovedou vcítit, dovedou vás pochopit, a v něčem už ušli třeba větší kus cesty a předají vám rádi své zkušenosti.
Bez pomoci Filantie nevím, jestli by měl můj příběh dobrý konec. Byla jsem vyčerpaná psychicky a dlouhodobý stres se podepsal i na mém zdraví. Dva roky jsem pravidelně docházela na skupinu, každé dva týdny jsem se těšila na setkání s lidmi, kteří se mnou, to co jsem prožívala, sdíleli. Byli mi oporou, dodávali mi sílu, naději, cenné rady. Byla to sice dlouhá, bolavá a náročná cesta, ale vyplatilo se vydržet a nevzdat to.
Dnes mám novou práci, zastání jsem našla také u soudu, mohu zase hrdě a sebevědomě potkávat obyvatele našeho malého města, kteří se byť nevědomě stali součástí mého příběhu a vlastně byli také obětmi, protože poslouchali dlouhá léta pomluvy, nepravdy a zákeřné lži s cílem poškodit mě pracovně i osobně. To je další rozměr toho, co vám šikana na pracovišti může způsobit, žijete-li na menším městě, kde každý zná každého, kde se neschováte v anonymitě velkého města, kde byť i návštěva obchodu a procházky po venku je mučením, protože vy čelíte psychóze davu, který je vyhecovaný a poštvaný a zneužitý jako útočná zbraň proti vám.
Po celou dobu mi byl oporou můj manžel, a členy Svépomocné skupiny Filantia dnes vnímám jako svoji širší rodinu. Budu ráda pomáhat ostatním obětem šikany, předávat jiným své zkušenosti, radit jim, naslouchat jim a vracet to, co jsem od Svépomocné skupiny získala já sama - porozumění, pochopení, prostor vypovídat se beze studu.
Jana Dolinská, Bor
Read more
Svépomocná vztahová skupiny Filantia
Online, přihlásit se můžete zde
Termíny do konce roku 2022
26. října
9. listopadu
23. listopadu
7. prosince
21. prosince
3. ledna 2023
Co je Svépomocná vztahová skupina?
Svépomocné skupiny jsou bezplatná služba, protože je naším cílem, aby byla dostupná každému, kdo ji potřebuje.
Svépomocná skupina Filantia je postavená na principu skupinové psychoterapie, která pokrývá léčbu následků stresu a traumatu, způsobených dlouhodobým psychickým násilím (tj. primárně bossingem a mobbingem) v pracovním prostředí.
Teorie metody svépomocné vztahové skupiny je založena na konceptu, že hojení ran způsobených stresem, právě prožívaným traumatem či posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD), které mají své kořeny v dlouhodobě provozované šikaně, lze léčit prostřednictvím kontaktního terapeutického vztahu.
V lidských vztazích je důležitá potřeba vyjádřit vděčnost a laskavost. Když je mezi členy skupiny pocit bezpečí, poskytují si sdílenou zkušenost a stabilitu, mohou se na sebe spolehnout a dostávají tak příležitost k sebedefinici a k vytváření vzájemných vztahů. Jsou pak často vděční a chtějí vyjádřit svoji náklonnost, v čemž by jim měl být nápomocný vedoucí skupiny. Je to důvěra, sdílený vztah, validace, konzistentní spolehlivost, bezpečnost a neustálá reakce na vztahové potřeby každého člověka, která pomáhá odstranit pocity křivdy, napravuje kumulativní zanedbávání, rozpouští chronický stres a léčí trauma.
Read more
Pozvání na webinář - ZDARMA - whistleblowing
Srdečně vás zveme na webináře, které se konají ZDARMA v následujících dnech a časech:
22. června v 10:00 hodin
23. června ve 14:00 hodin
28. června ve 14:00 hodin
Pro registraci na termín 23. června v 10:00 hodin použijte tento formulář
Pro registraci na termín 22. června v 10:00 hodin nebo 28. června ve 14:00 hodin použijte tento formulář
V roce 2019 přijala Evropská unie směrnici o ochraně osob, které nahlásí porušení práva Unie . „Směrnice EU o whistleblowingu“ vstoupila v platnost 16. prosince 2019 a každý z 27 členských států EU musí do 17. prosince 2021 provést její ustanovení do svých vnitrostátních právních a institucionálních systémů.
Více o Whostleblower Software, směrnici a tématu whistleblowing se dozvíte zde
Read more
Přinášíme další díl podcastového pořadu MLUV
Zveme vás k poslechu příběhu, který zpracovala Nikol Danos. Příběh pana Petra, kterému děkujeme za důvěru, potvrzuje, že nezpracované trauma dovede člověka poškodit na mnoho let a to nejen co se týče zničujícího dopadu na zdraví, ale i na rodinné vztahy a obecnou pohodu. Pan Petr odešel až po sedmi letech z pracoviště, kam chodil, dle svých slov, jako na popravu. Všem by dneska poradil, "odejděte včas, než vám toxické prostředí a šikana zničí zdraví."
Vážíme si důvěry, kterou nám oběti šikany projevují a věříme, že jejich sdílení pomůže druhý. Jim samotným přineslo úlevu a za to jsme velice rádi.
#sikana #sikananapracovisti #podcast
Pro vstup do TV Filantia klikněte zde
Read more
TV Filantia - příběh šikany na pracovišti, která ohrožuje životy pacientů! Příběh zdravotní sestry Martiny.
Zveme vás ke sledování celého rozhovoru s Martinou na Filantia TV zde
Martina pracuje ve zdravotnictví přes dvacet let. Její příběh je zdrcující nejen pro ni samotnou, ale i pro posluchače.
Může šikana na pracovišti mezi zdravotníky ohrozit život pacienta? Existuje nějaký orgán, který by takovéto situace řešil? Mají se zdravotníci na koho obrátit, když prožívají na pracovišti psychické násilí ze strany kolegů či nadřízených? To a mnohem více probereme s Martinou, která si prošla brutální šikanou v oboru, který by měl pomáhat, ne týrat!
Staňte se odběratelem TV Filantia na YouTube a nepřehlédnete žádnou novou epizodu z našeho podcastového pořadu, k odběru se můžete přihlásit zde
Read more
TV Filantia není nuda
Sledujte naši TV Filantii na youtube a staňte se odběratelem našich videí.
V podcastu MLUV si povídají moderátorky Domi a Nikol s lidmi, kteří zažili nebo zažívají šikanu, někdy velmi otřesnou, neuvěřitelnou ať už v akademické sféře, ve školství anebo ve zdravotnictví.
V podcastu Kdy, když ne teď si povídá Julie Růžičková s lidmi, kteří mohou inspirovat druhé a chtějí se podělit o jejich momenty v životě, kdy si položili otázku, kdy, když ne teď?
Pro poslech bez obrazu vás rádi odkážeme na náš Spotify, zde.
Nový podcast Julie Růžičkové s hostem Michaelou Popkovou, spolumajitelkou nakladatelství Došel Karamel naleznete na Youtube i Spotify pod heslem Filantia TV a Filantia
p.s. nejsme profesionální "podkasteři", ale jde o obsah především, který vám chceme nabídnout :-)
Read more
Rozhovor s Taťánou Petrovovou, patronkou dubnové iniciativy MLUV'N'MOVE
Zveme vás k poslechu podcastu, ve kterém Taťána také vzpomíná na spolupráci se svým tátou Vadimem, hovoří o své práci advokátky, přiznává, že Linda nechtěla být modelkou a jistěže vysvětluje i svoji vášeň pro spinning . Zkrátka je to rozhovor hezký, lidský, empatický, autentický, protože Táňa je autentická a mimořádně zajímavá žena. A Nikola Bojcev je skvělý moderátor
Přejeme vám klidný pátek, hezký víkend a těšíme se, že se v příštím ročníku MLUV'N'MOVE setkáme společně na .
Celý rozhovor s Táňou, patronkou iniciativy MLUV'N'MOVE si můžete poslechnout zde
#mluvandmove #mluvotom #podcast #patronka #spinning
Read more
Měli by manažeři podstupovat psychotesty?
Ředitelka jedné mateřské školky má psychiatrickou poruchu, přesto řídí instituci, šikanuje podřízené, pracovní kolektiv ve skutečnosti žádným kolektivem není, jsou zde vesměs přítomny loutky paní ředitelky a kdo se vzepře, je odejit, či dostane za vyučenou takovým způsobem, že pokud sám neodejde, víceméně přežívá, nechce vidět, slyšet, jen přežít.
Bohužel nejde o ojedinělý případ. Celý rozhovor s Jiřím Devátem si můžete poslechnout zde
Read more
Nejsi v tom sama
Děkujeme za pozvání do pořadu nejsi v tom sama, který připravuje magazín Blesk pro ženy.
Paní moderátorka Gabriela Röhrichová je skvělá, empatická, velmi milá a především s opravdovým zájmem o téma.
Celý rozhovor si můžete poslechnout a zhlédnout zde
Read more
“It’s happening - Děje se to"
Nikol a Dominika Dasonovy, sestry a báječné spolupracovnice Filantie navštívily pořad Sama doma, kde představily iniciativu a představily kolekci našich unikátních triček. Tak přesně taková můžete mít, když se podíváte do našeho e-shopu.
#samadoma #dejeseto #sikananapracovisti
Celý rozhovor s Nikol a Dominikou si můžete přehrát zde
https://www.ceskatelevize.cz/.../1148499.../222562220600055/
Read more
V pořadu jak to vidí si povídali Julie Růžičková a Zbigniew Czendlik
Co je to mobbing a v čem se liší od bossingu? Mají nadřízení, kteří šikanují své podřízené, něco společného? A proč to vlastně dělají? Za jakých podmínek se šikaně na pracovišti může dařit? Jak prožívala Julie Růžičková dobu, kdy byla sama obětí bossingu? Jaké služby nabízí nadační fond Filantia? Jak funguje svépomocná vztahová skupina?
https://dvojka.rozhlas.cz/sikana-na-pracovisti-zazila-ji-i-julie-ruzickova-spoluzakladatelka-nadacniho-8710611
Read more
Jiný hrníček - podcast s Julií a Kristýnou
Poslechněte si a napište nám, pokud vás povídání zaujalo. Sdílejte nám svůj příběh, uleví se vám.
Překvapilo nás, kolik lidí zaujal rozhovor Julie Růžičkové s paní moderátorkou Kristýnou Léblovou. Odezva je veliká a jasně prokazuje, o jak veliký problém se jedná. Neférové jednání na pracovišti způsobuje trauma, neřešené křivdy a pocit nespravedlnosti trápí oběti šikany třeba i mnoho dalších let. Škody vznikají i zaměstnavatelům, lze je dokonce i vyčíslit. Proč se tím nikdo nezabývá? Proč se stydíme o problému mluvit? Sdílejme naše zkušenosti, pomůžeme tím sobě i druhým. Terapie sdílením je účinná, stejně tak jako terapie psaním. Nebojte se zeptat se o pomoc.
Děkujeme Novinky.cz za pozvání do podcastu Jiný hrníček. Celý rozhovor si můžete poslechnout zde.
Napište nám na info@filantia.cz
Přečtěte si víc o službě Svépomocná vztahová skupina Filantia
Read more
Iniciativa MLUV'N'MOVE získala záštitu hlavního města Prahy
Registrujte se zde
Srdečně Vás zveme na setkání IT'S HAPPENING, které se koná 9. dubna od 13:00 hodin. Cílem je setkat se, poznat se, povídat si, užít si prima odpoledne ve společnosti lidí, kteří mají a sdílejí stejné hodnoty.
9.4. od 13-19.00 se ve Fitcentru R5 (Růžová 5, Praha1) http://www.ruzova5.cz/cs/ uskuteční setkání IT'S HAPPENING. Jde o přátelské setkání všech milovníků dobrých a bezpečných vztahů na pracovišti a všech milovníků pohybu.
Doražte klidně v pracovním. Trička z unikátní kolekce #dejeseto s fotkami z knihy Bossing na jehlách budou v prodeji přímo na místě.
Komunikujeme nekompromisně a veřejně téma šikany na pracovišti a nutnosti cíleného zavedení vzdělávání v oblasti firemní vztahové kultury, která je prosta jakýchkoliv patologických jevů.
Pro zájemce jsme připravili také spinning jízdu s Julií Růžičkovou, autorkou knížky Bossing na jehlách. Spinning je zážitková aktivita a nezapomeňte, že v dubnu se slaví také mezinárodní den zdraví.
Zaregistrujte se k účasti na happeningu dne 9.4. 2022 od 13-19:00h můžete na www.Filantia.cz.
Veškeré dotazy můžete psát organizátorkám, Nikole a Dominice
NikolDanosova@filantia.cz
DominikaDanosova@filantia.cz
Iniciativa MLUV’N’MOVE je základní myšlenkou měsíce dubna, na který připadají dva významné dny - Mezinárodní den zdraví a Mezinárodní den lepších vztahů na pracovišti.
MLUV je výzvou všem obětem šikany, všem svědkům přihlížejícím útrapám svého kolegy, ale také všem statečným manažerům a majitelům firem, kterým záleží na dobrých vztazích na pracovišti, aby začali mluvit. Aby začali komunikovat téma bossingu, mobbingu, staffingu, bullyingu a dalších nežádoucích projevů chování na pracovišti. Aby pečovali nejen o zájmy firmy, ale i o zdraví a bezpečí svých zaměstnanců. Aby netolerovali podobné chování ve svých společnostech a aby mu předcházeli.
MOVE je pak výzvou k pohybu a zároveň rozpohybování. Přiměřený pohyb přispívá k prevenci syndromu vyhoření, zvyšuje výkonnost a zlepšuje náladu. A pokyn k rozpohybování je výzvou všem zkostnatělým a znehybnělým firemním zvyklostem a pravidlům, které už je třeba trochu pozměnit a aktualizovat.
“It’s happening - Děje se to,” je setkání přátel dobrých a bezpečných vztahů na pracovišti spojené s pohybem, v tomto případě spinningem.
K této příležitosti vznikla i unikátní kolekce triček s hlavním motivem #dejeseto a s fotkami z knihy Julie Růžičkové a Jiřího Deváta Bossing na jehlách. Koupí trička podpoříte rozvoj svépomocné vztahové skupiny, která se věnuje nejen psychologické pomoci obětem šikany. Také tím podpoříte rozvoj dalších aktivit Nadačního fondu Filantia, jako např. podcasty s příběhy obětí šikany, vzdělávací materiály, rozvoj projektu Bezpečné vztahy na pracovišti a další.
Pokud vám záleží na rozvoji bezpečných vztahů na pracovišti a osudy obětí vám nejsou lhostejné, podpořte nadaci jakýmkoliv způsobem buďto jednorázově:
Zaregistrujte se k účasti na happeningu dne 9.4. 2022 od 13-19:00h
Kupte si tričko #dejeseto nebo knihu Bossing na jehlách (předprodej triček bude zahájen 1. března)
Přispějte libovolnou částkou na účet 26810300/5500 se zprávou pro příjemce MLUVNMOVE nebo DEJESETO nebo jakékoliv slovo podpory
Read more
Nadační fond Filantia vyhlašuje první ročník kampaně MLUV‘N‘MOVE
Registrace zahájena.
Nadační fond Filantia vyhlašuje první ročník kampaně MLUV‘N‘MOVE, která potrvá celý měsíc duben a jejíž součástí bude i oficiální zahájení akce sportovním happeningem s názvem „It’s happening – Děje se to“. Happening se uskuteční 9. dubna ve fitcentru R5 na Praze a bude zahájen ve 13:00 hodin.
Součástí programu je spinning s Julií Růžičkovou, na kterém je dobrovolná účast. Jde o příležitost setkat se společně, seznámit se osobně, popovídat si, zasmát se, zasportovat si, prožít fajn čas s lidmi, kteří zastávají podobné hodnoty. Lidskost, respekt, úcta k sobě i ke druhým lidem.
Speciálně pro tuto příležitost vznikla ve Filantii unikátní kolekce triček. Získané prostředky z prodeje triček a ze vstupních poplatků podpoří rozvoj bezplatné služby Svépomocná vztahová skupina Filantia a podcastového pořadu MLUV.
Příspěvek na vstupné bez aktivní jízdy spinningu: 300 CZKPříspěvek za hodinovou jízdu spinningu: 300 CZKPříspěvek za dvě hodiny jízdy spinningu: 500 CZKPříspěvek za tři hodiny jízdy - celý maraton: 700 CZK
Účastník spinningu již neplatí příspěvek za vstup. Tričko však není zahrnuto v ceně, možné jej zakoupit i na místě. cena trička je 400 CZK.
Registrovat na It's happening se můžete zde. Registrace probíhá online
Těšíme se na setkání s vámi!. Vaše Filantia
Více o kampani si můžete přečíst zde.
Read more
“It’s happening - Děje se to"
!!! Registrace na It's happening je spuštěna zde
Iniciativa MLUV’N’MOVE je základní myšlenkou měsíce dubna, na který připadají dva významné dny - Mezinárodní den zdraví a Mezinárodní den lepších vztahů na pracovišti.
MLUV je výzvou všem obětem šikany, všem svědkům přihlížejícím útrapám svého kolegy, ale také všem statečným manažerům a majitelům firem, kterým záleží na dobrých vztazích na pracovišti, aby začali mluvit. Aby začali komunikovat téma bossingu, mobbingu, staffingu, bullyingu a dalších nežádoucích projevů chování na pracovišti. Aby pečovali nejen o zájmy firmy, ale i o zdraví a bezpečí svých zaměstnanců. Aby netolerovali podobné chování ve svých společnostech a aby mu předcházeli.
MOVE je pak výzvou k pohybu a zároveň rozpohybování. Přiměřený pohyb přispívá k prevenci syndromu vyhoření, zvyšuje výkonnost a zlepšuje náladu. A pokyn k rozpohybování je výzvou všem zkostnatělým a znehybnělým firemním zvyklostem a pravidlům, které už je třeba trochu pozměnit a aktualizovat.
Na podporu celé kampaně MLUV’N’MOVE se bude konat dne 9.4. 2022 od 13-19.00h happaning s názvem “It’s happening - Děje se to,’’ ve fitcentru R5, Růžová 5, Praha 1.
“It’s happening - Děje se to,” je setkání přátel dobrých a bezpečných vztahů na pracovišti spojené s pohybem, v tomto případě spinningem.
K této příležitosti vznikla i unikátní kolekce triček s hlavním motivem #dejeseto a s fotkami z knihy Julie Růžičkové a Jiřího Deváta Bossing na jehlách. Koupí trička podpoříte rozvoj svépomocné vztahové skupiny, která se věnuje nejen psychologické pomoci obětem šikany. Také tím podpoříte rozvoj dalších aktivit Nadačního fondu Filantia, jako např. podcasty s příběhy obětí šikany, vzdělávací materiály, rozvoj projektu Bezpečné vztahy na pracovišti a další.
Pokud vám záleží na rozvoji bezpečných vztahů na pracovišti a osudy obětí vám nejsou lhostejné, podpořte nadaci jakýmkoliv způsobem buďto jednorázově:
Zaregistrujte se k účasti na happeningu dne 9.4. 2022 od 13-19:00h (registrace bude zahájena 1. března)
Kupte si tričko #dejeseto nebo knihu Bossing na jehlách
Přispějte libovolnou částkou na účet 26810300/5500 se zprávou pro příjemce MLUVNMOVE nebo DEJESETO nebo jakékoliv slovo podpory
Nebo se staňte našimi partnery a ukažte, že je společenská odpovědnost i vaší prioritou. O více informací k partnerství si napište na: NikolDanosova@filantia.cz nebo DominikaDanosova@filantia.cz .
Podpořit nás můžete i jakkoliv nefinančně nabídkou svých služeb a produktů.
Těšíme se na setkání s vámi a děkujeme, že s námi pomáháte budovat kulturu respektu a rozvíjet pracoviště s bezpečnými vztahy.
Vaše Filantia
Co by Vás ještě mohlo zajímat?
Ano, všichni ve Filantii rádi sportujeme, pohyb nám pomáhal a pomáhá odbourávat stres a v neposlední řadě při kolektivním sportu podporuje mezilidské vztahy. Proto pořádáme také sportovní událost, nazvanou “It's Happening - Děje se to”. Uskuteční se 9. dubna od 13:00 hodin, ve fitness centru R5, Růžová 5 na Praze 1. Součástí bude také jízda na spinningovém kole, ale přijít se za námi podívat může kdokoliv. Je to příležitost se setkat, mluvit o tématu, zasmát se a pro zájemce i zasportovat si. Vstup na It's happening je zpoplatněný a výtěžek této sbírky podpoří projekty Filantie.
K této příležitosti vznikla i unikátní kolekce triček s hlavním motivem #dejeseto a s fotkami z knihy Bossing na jehlách. Koupí trička lidé podpoří rozvoj svépomocné vztahové skupiny, která se věnuje nejen psychologické pomoci obětem šikany. Také tím podpoří rozvoj dalších aktivit Nadačního fondu Filantia, jako např. podcasty s příběhy obětí šikany, vzdělávací materiály, rozvoj projektu Bezpečné vztahy na pracovišti a další.
Apelujeme na celou veřejnost, pracovní týmy, kolektivy, sportovní kluby, i jednotlivce, aby se v měsíci dubnu rozpohybovali, sdíleli svoje fotografie, ideálně v našich tričkách, při pohybu s hastagem #dejeseto a #mluvnmove. "Šikana je vážné téma. Cílená šikana poškozuje jednotlivce nejen na zdraví, ale i ekonomicky, a je-li dlouhodobá, může přivodit vážná traumata. Jde o závažné téma, které akcentujeme prostřednictvím kampaně MLUV‘N‘MOVE, abychom upozornili na to, jak důležité je pečovat o svou psychickou i fyzickou kondici, která pak pomáhá odolávat stresu. Přejeme si, aby lidi kampaň bavila, a vyzýváme je: uzavřeme společně zimní lenošení a otevřeme aktivní jaro a plavkovou sezonu," vysvětluje Julie Růžičková.
Fitness Centrum Růžová 5, Praha 1, kontaktní údaje zde
Julie Růžičková, Annabelle Diamantino
Julie Růžičková, Jiří Devát
Read more
VÝZVA pro neziskové organizace (nadace, nemocniční zařízení, školská zařízení atd.
Osvěta a vzdělávání jsou jedním ze tří pilířů činnosti Filantie. Proto jsme otevřeli vzdělávací akademii LiveTheDay, kde si jednotlivci i komerční organizace, jakož i školská zařízení v rámci DVPP mohou vybrat ze široké nabídky kurzů, seminářů a přednášek. Chceme pomáhat všem a proto jsme vyhlásili tuto výzvu.
Každý měsíc zdarma ve vybrané organizaci poskytneme přednášku na téma Mezilidské vztahy jako zdroj (ne-)fungující firmy v rámci přednáškového cyklu #časotevřítoči.
Jak jsme v současné době svědky, patologické vztahy se nevyhýbají žádné sféře, ani sféře neziskové. Cílem Nadačního fondu Filantie je pomáhat, podporovat, otevírat oči, diskutovat s lidmi, dokazovat, že zdravé vztahy na pracovišti mají představovat zdroj jak pro rozvoj jednotlivce v rámci dané firmy, tak i společnosti.
Podmínky:
přednáška se uskuteční v prostorách dané organizace;
časová dotace přednášky je 60 minut včetně diskuse;V případě většího počtu zájemců bude výběr dané firmy podléhat rozhodnutí přednášejících na základě stanovených faktorů. Jeden z těchto činitelů primárně představuje naléhavost situace. Protože chceme pomáhat tady a teď.
Po obdržení žádosti Vás budeme kontaktovat. Pokud máte zájem reagovat na tuto výzvu, napište nám zprávu na adresu AnnabelleDiamantino@filantia.cz
Pokud chcete podpořit rozvoj dobrých vztahů na Vašem pracovišti, rádi Vám budeme nápomocní. Seznámení se s tématem Vztahová kultura je tím prvním a nezbytným krokem.
Těšíme se na shledání,
Julie Růžičková a Annabelle Diamantino.
Read more
Anonymní schránka Filantia
Nepotřebujeme vědět, kdo jste, kde bydlíte, kde pracujete – nepotřebujeme o Vás vědět vůbec nic. Ale chceme Vám pomoci, pokud můžeme. Můžeme Vám nabídnout ucho, které naslouchá bez předsudků. Můžeme Vás podpořit radou ve Vaší situaci. Můžeme Vám pomoci pochopit, co se děje. Poskytnout Vám způsoby, jak zlepšit Vaši situaci. Pomoci Vám zkoumat možnosti, které máte – a po celou dobu můžete zůstat v naprosté anonymitě.
Potřebujete se poradit a nahlédnout na svoji situaci věcně, konstruktivně? Chcete pochopit, jestli stav věcí, ve kterém se nacházíte, je v pořádku?Tážete se sami sebe: je to můj subjektivní pocit anebo se to skutečně děje?Nemáte dostatečný odstup od dané problematiky, protože se to týká přímo Vás? Dlouhodobě se cítíte zmateně, unaveně, frustrovaně a vyčerpaně? Nemáte energii?.............jak anonymní schránka funguje a jak jí využít se dočtete zde.
Rádi Vás vyslechneme a poradíme Vám z různých úhlů pohledů. Pokud chcete pro sdílení Vašeho příběhu využít anonymní schránku Filantia, klikněte zde
Read more
Filantia tvoří prostor, kam se může každý obrátit o radu a pomoc a kde i Vy můžete pomáhat druhým. Učíme se každodenní praxí, konzultujeme s odborníky z různých sfér, ale především se učíme od Vás, kteří s námi sdílíte Vaše příběhy
Přejeme Vám upřímně úspěšný rok, naplněný zdravím, dobrými vztahy a energií.
Těší nás reakce a podpora a důvěra, kterou nám lidé projevují. Když jsme založili Filantii, mnozí se na nás dívali posměšně, někdo s očekáváním, co se z toho vyvine, někdo se zvědavostí, jestli to utáhneme energicky, motivačně, obsahově, i finančně. Ano, náš nadační fond je činný díky dobrovolnosti a velikému zájmu nadšenců, kteří sdílí stejné nebo velmi podobné hodnoty.
Chceme a potřebujeme rozvíjet naše aktivity, svépomocné skupiny, o které je veliký zájem, chceme rozvíjet službu poradny, a proto si potřebujeme na svůj provoz vydělávat. Nechceme natahovat ruku, a nechceme být marketingovým produktem. Proto investujeme naše úsilí do rozvoje vzdělávací akademie LiveTHEday, protože vzdělávání, popularizace tématu, vysvětlování a sdílení naší praxe a znalosti je tím klíčem k dosažení pozitivních změn. Už nyní si můžete poptat přednášku, seminář nebo školení, na témata, která adresují vztahovou kulturu.
My, ve Filantii, jsme lidé, kteří máme osobní zkušenosti a víme, jak těžká až devastující situace to může být, pokud jste se stali obětí šikany. Ve většině případů není kam se obrátit a získat účinnou pomoc. Filantia tvoří prostor, kam se může každý obrátit o radu a pomoc a kde i Vy můžete pomáhat druhým. Učíme se každodenní praxí, konzultujeme s odborníky z různých sfér, ale především se učíme od Vás, kteří s námi sdílíte Vaše příběhy.
A je toho víc.
Rádi bychom Vás přizvali ke spolupráci na projektu Čas otevřít oči, jenž reaguje na situaci, kdy z výzkumů i praxe víme, že každý třetí zaměstnanec v ČR má zkušenost - ať již přímou či v roli svědka - s psychickým násilím na pracovišti. Přesto HR pracovníci a ostatní zodpovědní pracovníci na pracovišti nemají dostatečnou odbornou podporu v tom, jak tyto patologické vztahy včas identifikovat a jak vhodně postupovat. Rádi bychom společně s Vámi tuto situaci změnili.
Chceme pracovat na vytvoření a prosazení takových preventivních postupů v pracovním prostředí, které by měly pomoci chránit zaměstnance před psychickým násilím na pracovišti, které má za následek komplexní poškození jednotlivce (např. psychické, intelektuální, emotivní či co se týče pracovní výkonnosti) a ve svém důsledku i poškození celé firmy (ekonomické, morální). Vlivem přehlížené, dlouhodobě zanedbané vztahové kultury v pracovním kontextu dochází v mnoha soukromých firmách, korporátních společnostech, ve finančním sektoru (bankovnictví, pojišťovnictví), ve státní správě anebo v akademické sféře k ekonomickým ztrátám, k odchodům zaměstnanců, k poškození dobrého jména organizace. Prokazatelně mají patologické vztahy na pracovišti za následek často i poškození zdraví jednotlivců a poškození zdravého vývoje rodin. Cílem projektu Čas otevřít oči je nejen vysvětlovat téma vztahové kultury a její důležitosti, ale také otevřít diskusi a najít dlouhodobé řešení.
Staňte se ambasadory, i vy se můžete zapojit a pomoci sobě i druhým. Můžete sdílet s námi své příběhy, které mohou druhým otevřít oči. Můžete sdílet naše sdělení na facebooku, LinkedInu, i na instagramu. Můžete o nás povídat a upozorňovat na to, čím se zabýváme. Můžete se stát expertním dobrovolníkem, můžete se zapojit v řadě dalších činností. Napište nám, budeme rádi, info@filantia.cz.
Srdečně, Vaše Filantia
Autorky sloganu a fotografie: Ivana Polednová a Zuzana Klierová, Bison & Rose
Read more
Hledáme stážisty do našeho týmu
Od února 2022 přijmeme stážisty.
Nadační fond Filantia od února 2022 přijme stážisty, kteří s námi budou budovat naši platformu, služby, projekty, a naplňovat naši vizi - rozvoj zdravé vztahové a firemní kultury na pracovišti. Šikaně čili psychickému násilí v zaměstnání se dá samozřejmě předcházet. Ne zcela zamezit, ale předcházet ano. Alfou a omegou prevence šikany je zdravá vztahová kultura, která vychází z dobře nastavené firemní kultury. Pomozte nám tento cíl naplnit.
Nabízíme spolupráci na dobu čtyř měsíců i déle, přičemž delší dobu vítáme. Jde o neplacenou stáž, kterou doporučujeme studentům či čerstvým absolventům VŠ s nárokem na grant (např. Erasmus+). Nabízíme místa v oblasti rozvoje vzdělávání, PR, správy sociálních sítí, překladů, administrativy.
Můžete u nás pracovat až 15-20h týdně. Časově se Vám přizpůsobíme, chápeme, že je škola prioritou. Pracovat s Excelem a Powerpointem Vás naučíme.
Nabízíme tyto typy stáží
1) Stáž v oblasti vzdělávání - spolupráce při rozvoji vzdělávací akademie LiveTHEday
sestavování nabídek kurzů a seminářů
pomoc při organizaci kurzů a seminářů
administrace účastníků
evidence evaluačních reportů
podpora při přípravě vzdělávacích materiálů
2) Stáž v oblasti PR
tvorba PR textů, překlady
správa webu a sociálních sítí (zkušenost se sociálními sítěmi FB & Instagram výhodou), práce s grafickými programy (předchozí zkušenost s grafickými programy není podmínkou)
3) Stáž v oblasti managementu popularizačních akcí – skvělá příležitost pro všestranného člověka, který se chce naučit ode všeho něco.
podíl na přípravě projektů dle zaměření a zájmů stážisty
organizační výpomoc během vzdělávacích a popularizačních akcí
administrace - příprava evaluačních zpráv
vyhledávání řečníků a komunikace s nimi
2) Stáž v oblasti designu, grafiky, videa, fotografie – komunikativní znalost angličtiny je vítaná, nikoli nutná. Ideální uchazeč je student grafické školy, který zvládne vytvořit nápaditý plakát, pozvánku, klip, sestříhá video, upraví fotografie apod.
tvorba PR materiálů v grafických programech
fotodokumentace vzdělávacích a popularizačních akcí a následná úprava fotek
tvorba videí apod.
Co Vám přinese stáž v Nadačním fondu Filantia?
Naučíte se organizovat školení a další rozvojové akce.
Vyzkoušíte si, jak vést dokumentaci.
Poznáte prostředí nadačního fondu a potkáte se s lidmi, kteří tam pracují.
Prověříte svoji schopnost pracovat s daty a analyzovat výsledky vzdělávání.
Když Vás bude bavit práce s prezentacemi, budete mít prostor je vytvářet, ale i prezentovat.
Poznáte fajn tým, který se věnuje práci s lidmi a pro lidi.
Seznámíte se s tématy vztahová kultura, firemní kultura, budování týmů, patologické vztahy na pracovišti - jejich prevence, jejich řešení.
Poznáte odborníky z oblastí psychologie, psychoterapie, krizového managementu, řízení firem.
Poznáte výjimečné lektory a řečníky. A možná najdeme i další věci, které by Vás u nás mohly bavit, kreativitě a nápadům meze neklademe.
Strukturovaný životopis v češtině (a dobrovolně i v angličtině) spolu s motivačním dopisem zašlete na adresu: JulieRuzickova@filantia.cz.
Těšíme se na Vaši žádost!
Nadační fond Filantia se zaměřuje na rozvoj osobnosti jednotlivce i celé společnosti s cílem podnítit pozitivní změny v oblasti vztahové kultury v prostředí velkých firem, v akademické sféře, ve státním sektoru apod. Účelem je podpora rozvoje zdravé vztahové kultury založené na vhodné definic firemních hodnot, jako součásti firemní kultury. Prostřednictvím projektů a zapojením odborníků s různých profesních sfér je snahou Filantie vzdělávat společnost v oblasti témat psychického násilí v rámci pracovněprávních vztazích, jakož i osobních, nabízet prostřednictvím širší osvětové činnosti správné metody vhodné k prevenci a eliminaci těchto jevů, poskytovat odbornou i právní pomoc obětem patologických vztahů (jejichž nejčastějším projevem je bossing, mobbing a sexuální obtěžování).
Read more
Představujeme ředitelku vzdělávací akademie LiveTHEDay
Annabelle pracovala 12 let jako regionální IT manažerka v Havas Prague. V roce 2010 založila dva technologické startupy, jeden se zaměřením na náborová řešení. Její zkušenosti s budováním a péčí o silné týmy ji vedly k tomu, aby se ujala projektů jako zprostředkovatelka zaměstnanců, kde její rolí bylo poskytovat mediační služby a spolupracovat se stranami sporu na dosažení vzájemně uspokojivého řešení.
V rámci vzdělávací akademie LiveTHEDay nabízíme nejen školení a kurzy a semináře, ale také přednášky na téma Vztahové kultury. Objednat si přednášku můžete nezávazně prostřednictvím našeho eshopu. Až na základě společné diskuse Vám připravíme přednášku podle Vašich požadavků.
Read more
Ve čtvrtek 11. listopadu 2021 proběhl křest knížky Bossing na jehlách
Ve čtvrtek 11. listopadu 2021 proběhl křest knížky Bossing na jehlách, O Kobrách, kudlankách a jiné havěti v práci v kavárně Vnitroblock. Autoři knihy Julie Růžičková a Jiří Devát pokřtili po boku kmotry – operní zpěvačky Moniky Sommerové svoji knižní prvotinu, kterou bojují proti mobbingu a bossingu, tedy šikaně na pracovišti.
Knížku vydalo nakladatelství Došel Karamel. Příběh hrdinky Bizárky založený na autentických zážitcích účastníků Svépomocné skupiny Filantia s humorem a ironií přibližuje problematiku šikany na pracovišti a radí, jak se vypořádat se všemi Kobrami.
Knihu pokřtili autoři společně se členy Správní radyFoto: Tereza Křenová
Kmotra Monika Sommerová, sólistka muzikálu Fantom opery v hlavní roli Christine Daaé na scéně pražského divadla Goja Music Hall, hostuje například také v Severočeském divadle opery a baletu Ústí nad Labem. Spolupracovala s hudebním tělesem, jako je Karlovarský symfonický orchestr a Pražský filharmonický sbor a sbor Statní opery. „Jsem velmi ráda, že jsem mohla podpořit vydání této knížky a přeji jí hodně spokojených čtenářů. Považuji téma vztahů na pracovišti za velmi důležité a sama z vlastní zkušenosti vím, jak může prostředí, když není vstřícné a přátelské, ale plné řevnivosti a žárlivosti, pracovitého a talentovaného člověka poškodit,“ uvedla Monika Sommerová. Jiří Devát, spoluautor knihy dodal: „Já přeji knížce, aby se hezky prodávala a hezky četla. Z výtěžku prodeje budou podpořeny Svépomocné vztahové skupiny Nadačního Fondu Filantia.“
Operní zpěvačka Monika Sommerová Foto: Tereza Křenová
Účastníci křtu a příznivci Nadačního fondu Filantia měli možnost si poslechnout zpěv Moniky Sommerové, která zazpívala skladbu Song to the moon. Na místě probíhala i autogramiáda.
„Moc si vážíme podpory Moniky, která je vynikající zpěvačka a výjimečná osobnost, a naše téma rozvoje vztahové kultury jí upřímně zajímá. Monila ohromila hosty nejen svým zpěvem, ale celou svou milou a výjimečnou osobností,“ vyjádřila se Julie Růžičková, spoluautorka knížky a spoluzakladatelka Nadačního fondu Filantia.
Knížku je možné objednat v eshopu Filantia zde.
Fotogalerie:
Read more
Knižní tip: Bossing na jehlách O Kobrách, kudlankách a jiné havěti v práci
Knihu lze objednat také v našem eshopu zde.
Přestože ústředním tématem knihy je sugestivní popis tíživých gradujících projevů patologického jednání v pracovním prostředí, dokázala autorka prostřednictvím své hrdinky, tiché bojovnice Bizárky, nahlédnout stísňující dějové pasáže s notnou dávkou ironie a humoru. Tragično, kterému nechybí existenciální rozměr s prvky jisté nostalgie ztraceného času, vyčerpání, hořkosti, se střídá s polohami komickými, přičemž dané situace jsou podtrženy specifickým literárním jazykem, který kombinuje výstižná metaforická pojmenování s neologismy, slangem, korporátní mluvou. Analýza nezdravého jednaní a toxického milieu je tak zabarvena osvobozujícím rozměrem ironického nadhledu, jenž hlavní hrdinku zachraňuje od pádu do bezútěšné propasti zoufalství, bezmoci, letargie. Při setkání s psychopatickou osobou, která má jistou moc nad ostatními (přičemž se tato moc v mnoha případech zvrhává v čistokrevnou zvůli), je z hlediska individua nadmíru důležité zachránit si svoji důstojnost anebo alespoň to co z ní zůstalo a tyto kousky opět nějak poskládat. A o to hlavní hrdince jde především. V morálním marasmu dané firmy XY zůstat sama sebou, s etickými hodnotami, které vždy zastávala, přežít s čistým štítem, neškodit, být prospěšná a hlavně se nevzdát. Portfolio psychických mučících nástrojů a strategií psychopatických bosserů, které si pro své oběti vybírají a jež mají za cíl tyto vybrané jedince paralyzovat, manipulovat jimi či jinak proměnit k obrazu svému, je poměrně pestré. Je obecně známo, že psychopatickým osobnostem nelze v tomto směru upřít jistou míru sofistikované vynalézavosti. Autorka nám ve svém debutu předestírá barvitou anatomii postupného morálního a profesního rozkladu firemní kultury v celé své kráse. Diagnózou patologického jednání na pracovišti s přesahem do hlubších rovin filosofického rozjímání o smyslu povolání a způsobech etického přežití v nezdravé pracovní divočině jakoby vyzývá k širší společenské reflexi. Z tohoto pohledu je nutné autory ocenit, že se zaměřili ve svém nadmíru čtivém románu na téma, bossing a šikana v zaměstnání, jež je tabuizované a společensky pouze minimálně reflektované. Podobně jako pro hlavní hrdinku Bizárku je nutné rovněž konstatovat, že se objevují jistá světla na koncích tunelů i v našem reálném světě.
Všechny postavy a události v této knize jsou smyšlené. Jakákoli podobnost se skutečnými, žijícími či mrtvými osobami je čistě náhodná.
Jakákoli podobnost se skutečnými osobami nebo organizacemi je čistě náhodná a autory nezamýšlená.
Julie Růžičková ( Bizárka) se věnuje práci v nadačním sektoru posledních 10 let. Před tím pracovala jako šéfredaktorka, tisková mluvčí a PR manažerka pro projekty zaměřené na vzdělávání. Svoji kariéru odstartovala v Microsoftu, kde pracovala na obchodních a marketingových pozicích 13 let. Je matkou tří synů, má ráda výzvy, zábavu, knížky, divadlo, módu, suchý šampaňský, ironický humor, seriály na HBO, rychlou chůzi, zvířata, cestování, kafe s bezlaktózovým anebo sójovým mlékem, bystré ženy a muže, sushi a luštěninové polívky. A ještě tenisky.
Jiří Devát vedl český a slovenský Microsoft i Cisco Systems, byl v představenstvu Českých aerolinií a SITA. Díky tomu se stal uznávaným lídrem pro rozvoj obchodních strategií nadnárodních společností. Během své kariéry zastával vysoké manažerské pozice, stejně jako podnikal. Zná všechny aspekty fungování jak velkých firem, tak i startupů. Z vlastní zkušenosti. Oceněn jako Osobnost české ekonomiky či Manažer roku. Jiří je velmi inspirující člověk a věnuje se také filantropii, má rád umění. Jeho oblíbenou kapelou jsou The Police, ale přitom jeho diskotéka obsahuje na dva tisíce alb. Z jídel má nejraději valašskou zelňačku, ale sám vaří také francouzskou, marockou i japonskou kuchyni. Jeho pevné názory stojí na širokém poznání světa.
Ukázka:
Když zaparkovala v podzemní garáži a vyjely se Šarlotou výtahem, všimla si, že si Tim skládá věci do krabice. Kývla na Šarlotu, aby na ni nečekala, zaklepala a rovnou vešla.
Tipovala mu kolem 45 let, stejně jako ostatní ředitelé měl vlastní kancelář a Bizárka o něm vlastně nic moc nevěděla. Byl schopný, měl rozhled, ale jeho osobní příběh neznala. Když teď viděl její zvědavý výraz, podíval se na ni a řekl: „Ta ať se modlí, aby ji nikdy nevyhodili! Nepřežila by nikde, kde se musí makat, to by chcípla hlady.“ Bizárka se jen zeptala: „Co se stalo?“
„Mám výpověď, v pondělí jdu na překážky.“ „Děláš si srandu?!“
„Ne! Nejdřív mi poslala vytýkací dopis, proti tomu jsem se ohradil. Bylo to celé
smyšlené, nic jsem neporušil. Napsal jsem stížnost. Ale nebylo to k ničemu, tak jdu.“
„Kobru nikdy nikdo nevyhodí,“ vyslovila Bizárka to, co věděli oba. Kobry jsou
výjimečně životaschopné, a ta „jejich“ byla evidentně schopná všeho. Zlá, pomstychtivá intrikánka.
„Myslíš, že ví, že je blbá?“ zauvažovala Bizárka nahlas.
Tim přikývl: „Právě že to o sobě ví, a proto všechny schopný lidi likviduje. Nemá na
ně. A nemá na to řídit lidi, kteří jsou chytřejší než ona.“
„Time, nemůžeš se ještě nějak bránit?“„Dali mi odstupný a překážky, dva měsíce sem nemusím páchnout a jsem za to rád.
Víš co? Mně se ulevilo. Ten tlak a věčná buzerace už mě vyčerpávaly.“
„Víš, jak se cítím já?“ nadhodila Bizírka. „Jako znásilněná, jako zneužitá. Jsem sama
na sebe naštvaná, že jsem to všechno dovolila.“
Výtěžek knížky podpoří projekty Nadačního fondu Filantia a rozvoj projektu Svépomocné vztahové skupiny
Nadační fond Filantia se věnuje patologickým vztahům na pracovišti, jejichž nejčastějším projevem je rozpad týmů, vyčleňování jednotlivce, šikana, nárůst fluktuace zaměstnanců a ekonomické ztráty pro zaměstnavatele. „Příběhy, které nám s důvěrou lidé svěřují, jsou velmi citlivé a emotivní. Většina lidí se nedovede v krátkém čase a bez pomoci vypořádat s traumatem, které jim vzniklo v důsledku šikany na pracovišti, proto se obracejí na Filantii. Jsou mnozí, kteří svoje silné příběhy chtějí sdílet jako pomoc, návod a příklad praxe pro druhé. “ uvedla Julie Růžičková, zakladatelka Svépomocných vztahových skupin Filantia.
O Nadačním fondu Filantia
Hlavním záměrem Nadačního fondu Filantia je podpora rozvoje osobnosti jednotlivce i celé společnosti s cílem podnítit pozitivní změny v oblasti pracovně právních vztahů v prostředí velkých firem, v akademické sféře, ve státním sektoru apod. Účelem je podpora rozvoje zdravé firemní kultury založené na atraktivní propozici firemních hodnot. Prostřednictvím projektů a zapojením odborníků s různých profesních sfér je snahou Filantie vzdělávat společnost v oblasti témat psychického násilí v pracovně právních vztazích, jakož i osobních, nabízet prostřednictvím širší osvětové činnosti správné metody vhodné k prevenci a eliminaci těchto jevů, poskytovat odbornou i právní pomoc obětem. Záměrem nadačního fondu je účastnit se veřejně prospěšných projektů, organizovat sbírky, podporovat fundraisingové aktivity s vizí naplnit předsevzetí prostřednictvím popularizační činnosti, vzdělávacích programů rozličných mediálních forem, psychologických konzultací či právní poradenské činnosti v kooperaci s ideově spřízněnými institucemi působícími ve sféře sociální, kulturní či v oblasti vzdělání. Předsedou správní rady je Ing. Jiří Devát.
88 % případů šikany, respektive nějaké formy psychického násilí nikdo fakticky neřeší. To znamená, že zhruba půlku těchto případů (45 %) nikdo ani neoznámí a druhá polovina (43 %) jsou případy, kdy se oběť snaží věc řešit neformálně. „Jak přehlížení problému, tak neformální stížnost, ale v důsledku spíš posiluje pozici útočníka a situaci v pracovní skupině zhoršuje“, shrnuje odborné poznatky Jiří Devát. „Vedení často prostě nedochází, že násilí v pracovním kolektivu poškozuje celou firmu. Procesy jsou nastavené tak, že jednotlivce je možné obětovat ve prospěch celku. Ale funguje to obráceně – negativní jevy se multiplikují do celé pracovní skupiny nebo firmy. Negativní dopad na výkonnost má už jen pocit, že k šikaně dochází. Mnohdy takto pracovníci mohou hodnotit i nezvládnutou komunikaci ze strany nadřízeného. Dopad na pracovní morálku a výkon je ale stejný. Data výzkumu nám říkají, že zhruba třetina případů jsou nějakým druhem jednorázového konfliktu s nadřízeným nebo kolegou. A zaměstnanci to mylně označí za šikanu a chovají se tak – tedy opět ztráta motivace, fluktuace a pro firmu rostoucí náklady. Je v bytostném zájmu firem lidem vysvětlit, co je a není šikana“, dodává.
Další data z výzkumu:
48 % zaměstnanců není v práci spokojeno (19% finančního ohodnocení, 10% uznání svojí práce, 9% špatná atmosféra, 8% náplň práce).
Nejvíce zaměstnanci čelí útokům nadřízeného (bossing) 51% a kolegů (mobbing) 36 %.
Pachatelé: 53% muži, 47 % ženy. Oběti: 58 % ženy, 42 % ženy. V 64 % případů je útočníkem jednotlivec, ve 24 % skupina pracovníků. V 71 % případů je obětí řadový zaměstnanec, v 15 % střední a vyšší management, ve 3% majitel firmy nebo TOP management. Chování útočníka obhajuje: 23 % nadřízený, 19 % kolega útočníka, 13 % kolega oběti (27% případů nikdo).
Výzkum byl zrealizován ve spolupráci se společností PPM Factum metodou CAPI v rámci šetření Omnibus. Celorepublikového průzkumu se zúčastnil reprezentativní výběr tisíce respondentů od 18 do 65 let, v proporčním rozdělení dle regionů, vzdělání, různých ekonomických oborů a pracovního zařazení. Průzkum zkoumal:
Spokojenost v zaměstnání
Zkušenost s mobbingem a bossingem
Způsob řešení a úroveň preventivních programů ve firmách
Kontakty
Nakladatelství Došel Karamel
https://www.instagram.com/doselkaramel/?hl=cs
Mediální servis:
Bison&Rose
Iva Polednová
Tel.: 775 210 792
Email: iva.polednova@bisonrose.cz
Nadační fond Filantia:
www.filantia.cz
info@filantia.cz
Read more
Právní poradna
PRÁVNÍ PORADNA FILANTIA
Advokátní kancelář PLICKA & PARTNERS disponuje řadou zkušených a trvale spolupracujících advokátů a dalších právníků v mnoha oblastech práva, mimo jiné taktéž v oblasti práva pracovního.
V případě potřeby cokoliv blíže konzultovat, neváhejte advokátní kancelář PLICKA & PARTNERS na e-mailové adrese: info@plickapartners.cz či na telefonním čísle: +420 212 344 444, kontaktovat. Právní tým PLICKA & PARTNERS je Vám v rámci řešení jakýchkoliv problémů, a to nejen v rámci oblasti pracovněprávní, kdykoliv k dispozici.
Nadační fond Filantia si vybral spolupráci právě s touto advokátní kanceláří nejen z důvodu vysokých morálních a etických hodnot, které tato advokátní kancelář prosazuje, ale také proto, že se jedná o každoročně oceňovanou advokátní kancelář v rámci těch nejprestižnějších právních soutěží v České republice. Mezi její významné úspěchy patří např. ocenění vedoucího partnera kanceláře Roberta Plicky jako Právníka roku 2018 v kategorii Pro bono, ocenění Roberta Plicky jako Osobnosti roku 2018 v rámci projektu Český Goodwill, který oceňuje podnikatele a firmy, kterých si lidé váží pro jejich odpovědný přístup k podnikání, morální kvality a poctivou práci. Advokátní kancelář PLICKA & PARTNERS je každoročně oceňována v rámci prestižního firemního žebříčku Právnická firma roku a právnické soutěže pořádané společností EPRAVO.CZ pod záštitou Ministerstva spravedlnosti ČR a České advokátní komory.
Neoddělitelnou součást její firemní kultury tvoří společenská odpovědnost, a i z tohoto důvodu se advokátní kancelář PLICKA & PARTNERS rozhodla podporovat projekt Nadačního fondu Filantia, který se zaměřuje na zdravé vztahy na pracovišti, bezpečné pracovní prostředí a prevenci patologických jevů v této oblasti, což je i jedním z cílů této advokátní kanceláře, která nejen na poli pracovněprávním prosazuje společenské hodnoty a dodržování striktně nastavených etických a morálních pravidel.
Read more
Bison & Rose oznamuje spolupráci s nadačním fondem Filantia
Komunikační agentura Bison & Rose navázala spolupráci s nadačním fondem Filantia. Kompletní PR servis budou mít na starosti Iva Polednová a Zuzana Klierová s podporou seniorního týmu agentury. Dvojice v rámci soutěže Young Lions, navrhla vítěznou kampaň, kterou si nadační fond Filantia vybral jako stěžejní pro své další kroky.
„Jsem rád, že svými zkušenostmi s komunikací můžeme Filantii pomoc otevřít společenské téma, které je velmi důležité. Zároveň vnímám určitou zodpovědnost k těmto sociálním tématům a jako jedna z největších agentur se k nim nechceme stavět zády. Spolupráce navíc hezky navazuje na úspěch naší zlaté dvojice, “ uvádí výkonný ředitel agentury Roman Šmíd.
Nadační fond Filantia se věnuje patologickým vztahům na pracovišti, jejichž nejčastějším projevem je rozpad týmů, vyčleňování jednotlivce, šikana, nárůst fluktuace zaměstnanců a ekonomické ztráty pro zaměstnavatele. „Příběhy, které nám s důvěrou lidé svěřují, jsou velmi citlivé a emotivní. Většina lidí se nedovede v krátkém čase a bez pomoci vypořádat s traumatem, které jim vzniklo v důsledku šikany na pracovišti, proto se obracejí na Filantii. Jsou mnozí, kteří svoje silné příběhy chtějí sdílet jako pomoc, návod a příklad praxe pro druhé. Jsem velmi rád, že nám s komunikací pomohou profesionálové z Bison & Rose,“ uvedl Jiří Devát, předseda správní rady Filantia
V rámci spolupráce bude mediální agentura Bison & Rose pomáhat s propagací Nadačnímu fondu Filantia prostřednictvím médií včetně zabezpečení mediálního pokrytí. Cílem, na kterém se Bison & Rose a nadační fond Filantia shodly, je zapojení širší veřejnosti do tématu, zviditelnění problému šikany na pracovišti a jeho nejčastějších projevů bossingu a mobbingu, oslovení dárců a partnerů pro projekt Svépomocná vztahová skupina a přilákání více dobrovolníků a ambasadorů.
O Bison & Rose
Bison & Rose je přední česká PR agentura, která poskytuje servis externí a interní komunikace významným mezinárodním korporacím a špičkovým tuzemským značkám. Konzultanti Bison & Rose jsou specialisty pro korporátní a produktovou komunikaci, mají know-how v krizové komunikaci. PR činnosti zajišťují bývalí šéfredaktoři a vedoucí redaktoři předních tuzemských médií. Agentura také disponuje vlastním expertním týmem pro finanční PR. Bison & Rose je exkluzivní afilací globální sítě Burson-Marsteller pro Českou republiku a Slovensko. Jako člen APRA prochází pravidelně auditem CMS. Je držitelem řady ocenění odborné veřejnosti – například v roce 2007 získala vůbec první českou PR cenu udělovanou za korporátní reputaci a v roce 2009 historicky první PR cenu Golden Drum udělenou českému subjektu na mezinárodním festivalu v Portoroži.
O Nadačním fondu Filantia
Hlavním záměrem Nadačního fondu Filantia je podpora rozvoje osobnosti jednotlivce i celé společnosti s cílem podnítit pozitivní změny v oblasti pracovně právních vztahů v prostředí velkých firem, v akademické sféře, ve státním sektoru apod. Účelem je podpora rozvoje zdravé firemní kultury založené na atraktivní propozici firemních hodnot. Prostřednictvím projektů a zapojením odborníků s různých profesních sfér je snahou Filantie vzdělávat společnost v oblasti témat psychického násilí v pracovně právních vztazích, jakož i osobních, nabízet prostřednictvím širší osvětové činnosti správné metody vhodné k prevenci a eliminaci těchto jevů, poskytovat odbornou i právní pomoc obětem. Záměrem nadačního fondu je účastnit se veřejně prospěšných projektů, organizovat sbírky, podporovat fundraisingové aktivity s vizí naplnit předsevzetí prostřednictvím popularizační činnosti, vzdělávacích programů rozličných mediálních forem, psychologických konzultací či právní poradenské činnosti v kooperaci s ideově spřízněnými institucemi působícími ve sféře sociální, kulturní či v oblasti vzdělání. Předsedou správní rady je Ing. Jiří Devát.
Read more
Filantia slaví první výročí
Uteklo to opravdu rychle. Jeden celý rok existuje Nadační fond Filantia. Nebylo dne, abychom nepracovali ve prospěch našeho cíle - pomoci: jednotlivcům, aby pracovali v prostředí zdravé vztahové kultury a mohli rozvíjet a naplňovat svůj potenciál a pomoci organizacím s nastavením zdravé vztahové kultury.
Máme bezvadnou správní radu, skvělého koordinátora Marcela Martina a vynikající expertní spolupracovníky a odborníky. Bez jejich energie, zájmu o věc, dobré vůle a nadšení bychom dnes třeba neslavili. Je to o vztazích a my vztahy budujeme. S jednotlivci, s organizacemi, s médii a s veřejností. Navázali jsme mnoho přátelství, mnoho pracovních spoluprací a velmi si toho vážíme.
Děkujeme paní radní Johnové, zastupitelce magistrátu HMP za udělení osobní záštity projektu Svépomocné vztahové skupiny. Byl to první projekt, na který jsme se zaměřili jako první a vybudovali ho s cílem pomáhat obětem šikany na pracovišti. Vážíme si důvěry, kterou nám projevují členové Svépomocné vztahové skupiny Filantia a jsme rádi, že jim pomáháme nalézt opět důvěru v sebe sama a že jim dovedeme poskytovat radu, podporu, pochopení a prostor pro sdílení.
Děkujeme:
mediální agentuře Bison&Rose za služby, které nám poskytuje pro bono v oblasti PR a medializace
Mnoho světů v Jilemnici za uspořádání veřejného vystoupení
ČT, rádiu ZET a rádiu Bonton, Deníku, Retail Infu, Economii za pomoc se sdílením našich sdělení
a mnoha dalším lidem i organizacím!
Máme cíl, hodně energie, vždyť jsme mlaďounký a máme se na co těšit. Na zahájení činnosti vzdělávací akademie LiveTheDay a na rozvoj vzdělávacích aktivit, na rozvoj Svépomocných vztahových skupin, na kampaň #casotevritoci, na realizaci největšího průzkumu ve spolupráci s Institutem H21, zaměřeného na vztahovou kulturu ve firmách, na knihu, kterou nám vydají dámy Míša a Adéla z vydavatelství Došel Karamel, z jejíhož prodeje budou financovány další projekty Filantie. A těšíme se především na to, že bude přibývat více pohody v životech nás všech. V práci trávíme mnoho času a neměly by nám vztahy v práci, šikana, vědomá či nevědomá, způsobovat jakékoliv formy psychických traumat. Trauma nám může poškodit i zdraví a za to žádná práce nestojí.
Vážíme si všech firem, které se o zdravou vztahovou kulturu zajímají a které aktivně věnují pozornost tomu, aby vztahy na pracovišti byly dobré. Jak říká náš kolega Mirek Škoda, když nejsou vztahy na pracovišti dobré, řeší se vztahy a nikoli práce. Špatné vztahy vyčerpávají, jednotlivce, ale i celé týmy a organizace.
Read more
Pozvánka
Rádi bych Vás jménem spolku Mnoho světů a Nadačního fondu Filantia pozvali na přednášku Co dělá jednotlivce a organizace úspěšnými. Přednáška se uskuteční 16. září 2021 v 17:00hodin v prostorách Kulturního domu Jilm, Roztocká 500, 514 01.
Přednáška bude streamována
Cílem přednášky, která se koná v rámci cyklu Je čas otevřít oči, je otevřít prostor pro konstruktivní diskuzi o závažných otázkách a problémech, které tato zlomová doba přináší, a pomoci tak společnosti proměnit současnou krizi v příležitost. Posláním organizátorů je přizvat do debaty odborníky na management, mediaci, psychologii a další obory.
Mezi potvrzené řečníky patří Jiří Devát, který během své kariéry zastával vysoké manažerské pozice v Microsoftu, Cisco Systems a Czech Airlines. Díky tomu se stal uznávaným lídrem pro rozvoj obchodních strategií nadnárodních společností. Miroslav Škoda, je konzultant pro lidské zdroje, komunikaci a marketing. Řídil 11 let rádio Frekvence 1. Annabelle Diamantino, její zkušenosti s budováním a péčí o silné týmy ji vedly k tomu, aby se ujala projektů jako zprostředkovatelka zaměstnanců, kde její rolí bylo poskytovat mediační služby a spolupracovat se stranami sporu na dosažení vzájemně uspokojivého řešení. Více se o řečnících se dočtete zde. Podívejte se také na video z TV Filantia, které jsme vytvořili ve spolupráci s psychologem Pavlem Beňem na téma patologické vztahy na pracovišti.
Problém násilí na pracovišti není jen etický problém, ale i ekonomický. Lidem, kteří se s patologickými jevy dostanou do styku, byť jen jako nezúčastnění svědci – prudce klesá produktivita. Pokud třetina zaměstnanců deklaruje, že mají tu zkušenost, je to i značný ekonomický problém a firmy by ho ve vlastním zájmu měli řešit. Pro management a vlastníky firem jsou důležité identifikace a řešení patologických jevů, které ovlivňují efektivní fungování pracovního kolektivu.
88% případů šikany, respektive nějaké formy psychické násilí nikdo fakticky neřeší. 45 % případů nikdo ani neoznámí. 43 % se oběť snaží řešit neformálně. Patologické vztahy v kolektivu poškozují celou firmu. Procesy jsou nastavené tak, že jednotlivce je možné obětovat ve prospěch celku. Ale funguje to obráceně – negativní jevy se multiplikují do celé pracovní skupiny nebo firmy. Negativní dopad na výkonnost má už jen pocit, že k šikaně dochází. Mnohdy takto pracovníci mohou hodnotit i nezvládnutou komunikaci ze strany nadřízeného. Dopad na pracovní morálku a výkon je ale stejný. Data výzkumu nám říkají, že zhruba třetina případů jsou nějakým druhem jednorázového konfliktu s nadřízeným nebo kolegou. A zaměstnanci to mylně označí za šikanu a chovají se tak – tedy opět ztráta motivace, fluktuace a pro firmu rostoucí náklady. Je v bytostném zájmu firem lidem seznámit se s termínem Vztahová kultura.
data z výzkumu Nadačního fondu Filantia:
48 % zaměstnanců není v práci spokojeno (19% finančního ohodnocení, 10% uznání svojí práce, 9% špatná atmosféra, 8% náplň práce).
Nejvíce zaměstnanci čelí útokům nadřízeného (bossing) 51% a kolegů (mobbing) 36 %.
Pachatelé: 53% muži, 47 % ženy. Oběti: 58 % ženy, 42 % ženy. V 64 % případů je obětí jednotlivec, ve 24 % skupina pracovníků. V 71 % případů je obětí řadový zaměstnanec, v 15 % střední a vyšší management, ve 3% majitel firmy nebo TOP management. Chování útočníka obhajuje: 23 % nadřízený, 19 % kolega útočníka, 13 % kolega oběti (27% případů nikdo).
Read more
Dobré vztahy na pracovišti jsou nedílnou součástí úspěchu firmy
Ve spojených státech bylo vyčísleno, že negativní jevy na pracovišti ve smyslu vztahů, bossingu nebo pronásledování a ponižování zaměstnanců mají negativní dopad 2,5 procenta na HDP. “Řada firem se ale stále nezabývá tím, jaké jsou vztahy mezi zaměstnanci. Orientuje se spíše na výkon”, říká předseda správní rady nadačního fondu Filantia Jiří Devát.
“Dobré vztahy na pracovišti jsou nedílnou součástí úspěchu”, dodává Devát, který byl ranním hostem ve vysílání Rádia Z. Ptal se ho moderátor Nikola Bojčev.
https://www.radiozet.cz/podcast/dobre-vztahy-na-pracovisti-jsou-nedilnou-soucasti-uspechu-firmy-rika-jiri-devat
Read more
Reportáž Svépomocné vztahové skupiny Filantia
8.července, v hlavní relaci Události ČT byla odvysílána reportáž, ve které měli prostor se vyjádřit i samotní členové skupiny. Jejich odhodlání sdílet svůj příběh veřejně je výsledkem rozvoje jejich osobnosti, ke kterému pravidelná účast ve Svépomocné skupině zásadně napomáhá. Tito lidé čelili a někteří stále čelí průkazné šikaně ze strany zaměstnavatele a Svépomocná skupina jim poskytuje prostor ke sdílení, k získání rady, k tomu, aby slyšeli různé názory a jiné úhly pohledu, což jim zásadně pomáhá jejich situaci lépe snášet, nacházet odvahu a uvědomění si svojí hodnoty. Především se postupně zbavují studu a umějí nahlížet na svojí situaci objektivně a bez emocí volit řešení jejich situace.
Reportáž je možné shlédnout zde https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/221411000100708 (42 minuta)
Nadační fond Filantia poskytuje pomoc lidem, kteří jsou anebo byli terčem psychického násilí na pracovišti. Činnost svépomocné skupiny vychází z faktu, že neřešená šikana na pracovišti je příčinou každého pátého pokusu o sebevraždu. Podle zkušenosti fondu Filantia právě včasná pomoc ve formě vyslechnutí, konzultace a poskytnutí rady mnohdy odvrátí další eskalaci konfliktu. Nadační fond Filantia tuto jedinečnou službu poskytuje zdarma.
„Svépomocnou skupinu jsme budovali půl roku. Nejsme si vědomi, že podobný projekt existuje v České republice a inspirovali jsme se Německou praxí, na kterou nás upozornil pan doktor Pavel Beňo, který je naším garantem. Ověřili jsme si, že Svépomocná skupina má svůj význam pro mnoho lidí, že prokazatelně pomáhá a že výsledky, které doposud máme, předčily daleko naše původní očekávání“, vysvětluje Julie Růžičková, moderátorka jedné ze skupin.
Julie Růžičková má sama se šikanou na pracovišti vlastní zkušenosti, které jí přiměly k tomu, že vznik této služby iniciovala. Podle ní právě možnost svěřit se, poradit se a sdílet své zážitky je ohromně důležité pro oběti šikany na pracovišti. Jí samotné v době, kdy čelila bossingu, taková pomoc citelně chyběla.
Každý, kdo se stal terčem útoků svého kolegy nebo nadřízeného, hledá pomoc a radu, a to v takové formě, která mu pomůže oprostit se od pocitů studu, obavy z výsměchu nebo bagatelizace situace.
„Skupina se stala pro mě pilířem, o který se lze opřít. Nacházím zde velké porozumění, oporu, a také pocit bezpečí. Jsem vděčná za to, že taková skupina existuje a že jsem zde potkala takové lidi, kteří mají nejen obdobnou zkušenost, ale také vědomosti a znalosti, jejichž sdílení je pro mě velkou pomocí. Přeji všem, kteří si prochází nebo prošli bossingem, mobbingem nebo šikanou v zaměstnání, aby měli takové štěstí jako já a měli možnost se svěřit a sdílet své trápení zde, ve Filantii,“ popisuje členka skupiny, paní Lenka.
Paní Lenka navštěvuje skupinu pravidelně a obrátila se na ni v době, kdy řešila obtížnou situaci v zaměstnání. Skupina jí pomohla nahlédnout na situaci z jiných úhlů pohledů, čehož většinou jedinec pod tlakem emocí a pocitu příkoří, které se mu děje, není schopen. Odstup a střízlivé hodnocení situace je při tom zásadní pro další vývoj. Ten může buďto být vyhrocený, kdy se jedna nebo druhá strana domáhá svých práv soudní cestou, nebo v důsledku permanentního stresu dojde u člověka i k poškození zdraví a minimálně k vyhoření.
„Stále je věnována v mnoha firmách a organizacích malá pozornost důležitosti vztahů na pracovišti, tomu odpovídá i často špatně nastavená firemní kultura a žádná nebo minimální prevence výskytu patologických vztahů“, doplňuje Jiří Devát, předseda správní rady Filantie. Jiří Devát v minulosti zastával vrcholové pozice v mezinárodních společnostech – byl generální ředitel společností Microsoft a CISCO Systems a rozvoji firemní kultury v nadnárodních společnostech se věnuje doposud.
Účast ve skupině je dobrovolná, postavená na principu důvěry a respektu. Členy skupiny jsou osobnosti z různých sfér. Vyhledávají ji nejen oběti šikany, ale také expertní dobrovolníci z řad manažerů a mediátorů. Kromě psychické podpory a porozumění si členové skupiny navzájem poskytují i odborné rady, a to vše podle pravidla skupiny - svépomocně. Počet účastníků jedné skupiny je stanovený na limit deseti lidí. Tak lze zachovat intimitu a prostor pro diskusi všech. Na průběh skupiny dohlíží moderátor, který sleduje cíl, aby se účastníci učili vzájemnému naslouchání a respektování druhého.
Stud, neznalost práv, nátlak na pracovišti, psychické vyčerpání, ponižování, kterému zaměstnanci čelí, to jsou důvody, proč lidé vyhledávají službu Svépomocné skupiny Filantia.
„To, že nás podporují svým zájmem také zkušení manažeři, je ohromný benefit pro účastníky skupiny, kteří tak získávají od těchto expertních dobrovolníků mimořádně cenné rady. A vím, že i pro tyto experty je Svépomocná skupina velice přínosná. Oni zase získávají vhled do reality lidí, kteří by se jim v takové míře v běžném pracovním vztahu nesvěřili. Zkrátka, je to platforma, která spojuje, pomáhá a propojuje osobnosti, které se ztotožňují s posláním Filantie“, vysvětluje Julie Růžičková.
Tuto unikátní službu poskytuje Nadační fond Filantia zdarma. Přihlásit se může zájemce na webu Nadačního fondu Filantia prostřednictvím přihlašovacího formuláře. Podmínkou je stvrzení souhlasu s Etickým kodexem skupiny, což garantuje bezpečnost pro každého člena.
Projekt Svépomocná skupina vznikl v době pandemie koronaviru covid-19, a proto od začátku své existence probíhala skupina v online formě. To se osvědčilo a účastníci si pochvalují, že nemusejí řešit potíže s dostupností v případě prezenční formy.
Pro členy skupiny je cenné i to, že si mohou sdílením a dotazováním v důvěrném prostředí ověřit, zda se v jejich případě jedná o bossing nebo jiný druh šikany, což potvrzuje zkušenost Nadačního fondu Filantia, že většina lidí není obeznámená s tím, jak šikanu definovat, jak jí rozpoznat, jak se jí účinně bránit.
„Vedení firmy často prostě nedochází, že násilí v pracovním kolektivu poškozuje celou firmu. Procesy jsou nastavené tak, že jednotlivce je možné obětovat ve prospěch celku. Ale funguje to obráceně – negativní jevy se multiplikují do celé pracovní skupiny nebo firmy. Negativní dopad na výkonnost má už jen pocit, že k šikaně dochází. Mnohdy takto pracovníci mohou hodnotit i nezvládnutou komunikaci ze strany nadřízeného. Dopad na pracovní morálku a výkon je ale stejný. Data výzkumu nám říkají, že zhruba třetina případů jsou nějakým druhem jednorázového konfliktu s nadřízeným nebo kolegou. A zaměstnanci to mylně označí za šikanu a chovají se tak – tedy opět ztráta motivace, fluktuace a pro firmu rostoucí náklady. Je v bytostném zájmu firem lidem vysvětlit, co je a co není šikana“, uzavírá Jiří Devát.
Neznalost toho, jak rozpoznat patologické vztahy na pracovišti, jak komunikovat s obětí šikany nebo s jejím iniciátorem, jak identifikovat zdroj konfliktu a jak situaci řešit a správně mediovat je problém většiny firem. Proto se Nadační fond Filantia rozhodl otevřít vzdělávací akademii, která nabídne workshopy, semináře a školení v oblasti vztahové firemní kultury. V nabídce budou také školení pro jednotlivce zaměřené na rozvoj asertivity a vlastního sebeuvědomění.
„Osobně jsem dohlížel na rozvoj Svépomocné skupiny Filantia a výsledky, kterých dosahujeme, mě velmi těší. Při jejím rozvoji nám pomohl i průzkum, který jsme zrealizovali v loňském roce. Ten mimo jiné ukázal, že 88 % případů šikany, respektive nějaké formy psychického násilí nikdo fakticky neřeší. To znamená, že zhruba polovinu těchto případů (45 %) nikdo ani neoznámí, a druhá polovina (43 %) jsou případy, kdy se oběť snaží věc řešit neformálně, jelikož ve firmě neexistuje oficiální systém prevence a oznamování. Jak přehlížení problému, tak neformální stížnost, ale v důsledku spíš posiluje pozici útočníka a situaci v pracovní skupině zhoršuje“, rekapituluje odborné poznatky Jiří Devát.
O Svépomocné skupině Filantia
Svépomocná skupina nadačního fondu Filantia je postavená na principu skupinové psychoterapie, která pokrývá léčbu následků stresu a traumatu, způsobených dlouhodobým psychickým násilím (tj. primárně bossingem a mobbingem) v pracovním prostředí.
Teorie metody svépomocné vztahové skupiny je založena na konceptu, že hojení ran způsobených stresem, právě prožívaným traumatem či posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD), které mají své kořeny v dlouhodobě provozované šikaně, lze léčit prostřednictvím kontaktního terapeutického vztahu.
V lidských vztazích je důležitá potřeba vyjádřit vděčnost a laskavost. Když je mezi členy skupiny pocit bezpečí, poskytují si sdílenou zkušenost a stabilitu, mohou se na sebe spolehnout a dostávají tak příležitost k sebedefinici a k vytváření vzájemných vztahů. Je to důvěra, sdílený vztah, validace, konzistentní spolehlivost, bezpečnost a neustálá reakce na vztahové potřeby každého člověka, která pomáhá odstranit pocity křivdy, napravuje kumulativní zanedbávání, rozpouští chronický stres a léčí trauma.
Záštitu projektu Svépomocná skupina Filantia udělily MPSV a HMP.
O Nadačním fondu Filantia
Nadační fond Filantia je veřejně prospěšný a dobročinný. Cílem jsou vzdělávání a osvěta v oblasti pracovních vztahů a pozitivní změny v prostředích firem, akademické sféry, vzdělávacích institucí. Nástrojem je podpora jednotlivců i celé společnosti za účelem bezpečného pracovního prostředí a rozvoje zdravé firemní kultury. Tématy jsou psychické násilí v pracovně právních vztazích, účinné metody vedoucí k eliminaci těchto jevů, odborná pomoc firmám a organizacím s prevencí, právní pomoc obětem. Nadační fond organizuje i sbírky a fundraisingové aktivity ve prospěch vzdělávacích a popularizačních projektů.
Činnost nadačního fondu stojí na třech pilířích: vzdělávání, prevence, pomoc. Hlavními projekty jsou Svépomocná skupina Filantia, Poradna Filantia a vzdělávací akademie LiveTHEDay.
Read more
Svépomocné skupiny Filantia pomáhají v boji se šikanou na pracovišti
Nadační fond Filantia poskytuje zdarma pomoc lidem, kteří jsou anebo byli terčem psychického násilí na pracovišti. Činnost svépomocné skupiny vychází z faktu, že neřešená šikana na pracovišti je příčinou každého pátého pokusu o sebevraždu. Podle zkušenosti fondu Filantia právě včasná pomoc ve formě vyslechnutí, konzultace a poskytnutí rady mnohdy odvrátí další eskalaci konfliktu. Nadační fond Filantia tuto jedinečnou službu poskytuje zdarma.
„Svépomocnou skupinu jsme budovali půl roku. Nejsme si vědomi, že podobný projekt existuje v České republice a inspirovali jsme se Německou praxí, na kterou nás upozornil pan doktor Pavel Beňo, který je naším garantem. Ověřili jsme si, že Svépomocná skupina má svůj význam pro mnoho lidí, že prokazatelně pomáhá a že výsledky, které doposud máme, předčily daleko naše původní očekávání“, vysvětluje Julie Růžičková, moderátorka jedné ze skupin.
Julie Růžičková má sama se šikanou na pracovišti vlastní zkušenosti, které jí přiměly k tomu, že vznik této služby iniciovala. Podle ní právě možnost svěřit se, poradit se a sdílet své zážitky je ohromně důležité pro oběti šikany na pracovišti. Jí samotné v době, kdy čelila bossingu, taková pomoc citelně chyběla.
Každý, kdo se stal terčem útoků svého kolegy nebo nadřízeného, hledá pomoc a radu, a to v takové formě, která mu pomůže oprostit se od pocitů studu, obavy z výsměchu nebo bagatelizace situace.
„Skupina se stala pro mě pilířem, o který se lze opřít. Nacházím zde velké porozumění, oporu, a také pocit bezpečí. Jsem vděčná za to, že taková skupina existuje a že jsem zde potkala takové lidi, kteří mají nejen obdobnou zkušenost, ale také vědomosti a znalosti, jejichž sdílení je pro mě velkou pomocí. Přeji všem, kteří si prochází nebo prošli bossingem, mobbingem nebo šikanou v zaměstnání, aby měli takové štěstí jako já a měli možnost se svěřit a sdílet své trápení zde, ve Filantii,“ popisuje členka skupiny, paní Lenka.
Paní Lenka navštěvuje skupinu pravidelně a obrátila se na ni v době, kdy řešila obtížnou situaci v zaměstnání. Skupina jí pomohla nahlédnout na situaci z jiných úhlů pohledů, čehož většinou jedinec pod tlakem emocí a pocitu příkoří, které se mu děje, není schopen. Odstup a střízlivé hodnocení situace je při tom zásadní pro další vývoj. Ten může buďto být vyhrocený, kdy se jedna nebo druhá strana domáhá svých práv soudní cestou, nebo v důsledku permanentního stresu dojde u člověka i k poškození zdraví a minimálně k vyhoření.
„Stále je věnována v mnoha firmách a organizacích malá pozornost důležitosti vztahů na pracovišti, tomu odpovídá i často špatně nastavená firemní kultura a žádná nebo minimální prevence výskytu patologických vztahů“, doplňuje Jiří Devát, předseda správní rady Filantie. Jiří Devát v minulosti zastával vrcholové pozice v mezinárodních společnostech – byl generální ředitel společností Microsoft a CISCO Systems a rozvoji firemní kultury v nadnárodních společnostech se věnuje doposud.
Účast ve skupině je dobrovolná, postavená na principu důvěry a respektu. Členy skupiny jsou osobnosti z různých sfér. Vyhledávají ji nejen oběti šikany, ale také expertní dobrovolníci z řad manažerů a mediátorů. Kromě psychické podpory a porozumění si členové skupiny navzájem poskytují i odborné rady, a to vše podle pravidla skupiny - svépomocně. Počet účastníků jedné skupiny je stanovený na limit deseti lidí. Tak lze zachovat intimitu a prostor pro diskusi všech. Na průběh skupiny dohlíží moderátor, který sleduje cíl, aby se účastníci učili vzájemnému naslouchání a respektování druhého.
Stud, neznalost práv, nátlak na pracovišti, psychické vyčerpání, ponižování, kterému zaměstnanci čelí, to jsou důvody, proč lidé vyhledávají službu Svépomocné skupiny Filantia.
„To, že nás podporují svým zájmem také zkušení manažeři, je ohromný benefit pro účastníky skupiny, kteří tak získávají od těchto expertních dobrovolníků mimořádně cenné rady. A vím, že i pro tyto experty je Svépomocná skupina velice přínosná. Oni zase získávají vhled do reality lidí, kteří by se jim v takové míře v běžném pracovním vztahu nesvěřili. Zkrátka, je to platforma, která spojuje, pomáhá a propojuje osobnosti, které se ztotožňují s posláním Filantie“, vysvětluje Julie Růžičková.
Tuto unikátní službu poskytuje Nadační fond Filantia zdarma. Přihlásit se může zájemce na webu Nadačního fondu Filantia prostřednictvím přihlašovacího formuláře. Podmínkou je stvrzení souhlasu s Etickým kodexem skupiny, což garantuje bezpečnost pro každého člena.
Projekt Svépomocná skupina vznikl v době pandemie koronaviru covid-19, a proto od začátku své existence probíhala skupina v online formě. To se osvědčilo a účastníci si pochvalují, že nemusejí řešit potíže s dostupností v případě prezenční formy.
Pro členy skupiny je cenné i to, že si mohou sdílením a dotazováním v důvěrném prostředí ověřit, zda se v jejich případě jedná o bossing nebo jiný druh šikany, což potvrzuje zkušenost Nadačního fondu Filantia, že většina lidí není obeznámená s tím, jak šikanu definovat, jak jí rozpoznat, jak se jí účinně bránit.
„Vedení firmy často prostě nedochází, že násilí v pracovním kolektivu poškozuje celou firmu. Procesy jsou nastavené tak, že jednotlivce je možné obětovat ve prospěch celku. Ale funguje to obráceně – negativní jevy se multiplikují do celé pracovní skupiny nebo firmy. Negativní dopad na výkonnost má už jen pocit, že k šikaně dochází. Mnohdy takto pracovníci mohou hodnotit i nezvládnutou komunikaci ze strany nadřízeného. Dopad na pracovní morálku a výkon je ale stejný. Data výzkumu nám říkají, že zhruba třetina případů jsou nějakým druhem jednorázového konfliktu s nadřízeným nebo kolegou. A zaměstnanci to mylně označí za šikanu a chovají se tak – tedy opět ztráta motivace, fluktuace a pro firmu rostoucí náklady. Je v bytostném zájmu firem lidem vysvětlit, co je a co není šikana“, uzavírá Jiří Devát.
Neznalost toho, jak rozpoznat patologické vztahy na pracovišti, jak komunikovat s obětí šikany nebo s jejím iniciátorem, jak identifikovat zdroj konfliktu a jak situaci řešit a správně mediovat je problém většiny firem. Proto se Nadační fond Filantia rozhodl otevřít vzdělávací akademii, která nabídne workshopy, semináře a školení v oblasti vztahové firemní kultury. V nabídce budou také školení pro jednotlivce zaměřené na rozvoj asertivity a vlastního sebeuvědomění.
„Osobně jsem dohlížel na rozvoj Svépomocné skupiny Filantia a výsledky, kterých dosahujeme, mě velmi těší. Při jejím rozvoji nám pomohly i výsledky průzkumu, který jsme zrealizovali v loňském roce. Ten mimo jiné ukázal, že 88 % případů šikany, respektive nějaké formy psychického násilí nikdo fakticky neřeší. To znamená, že zhruba polovinu těchto případů (45 %) nikdo ani neoznámí, a druhá polovina (43 %) jsou případy, kdy se oběť snaží věc řešit neformálně. Jak přehlížení problému, tak neformální stížnost, ale v důsledku spíš posiluje pozici útočníka a situaci v pracovní skupině zhoršuje“, rekapituluje odborné poznatky Jiří Devát.
O Svépomocné skupině Filantia
Svépomocná skupina nadačního fondu Filantia je postavená na principu skupinové psychoterapie, která pokrývá léčbu následků stresu a traumatu, způsobených dlouhodobým psychickým násilím (tj. primárně bossingem a mobbingem) v pracovním prostředí.
Teorie metody svépomocné vztahové skupiny je založena na konceptu, že hojení ran způsobených stresem, právě prožívaným traumatem či posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD), které mají své kořeny v dlouhodobě provozované šikaně, lze léčit prostřednictvím kontaktního terapeutického vztahu.
V lidských vztazích je důležitá potřeba vyjádřit vděčnost a laskavost. Když je mezi členy skupiny pocit bezpečí, poskytují si sdílenou zkušenost a stabilitu, mohou se na sebe spolehnout a dostávají tak příležitost k sebedefinici a k vytváření vzájemných vztahů. Je to důvěra, sdílený vztah, validace, konzistentní spolehlivost, bezpečnost a neustálá reakce na vztahové potřeby každého člověka, která pomáhá odstranit pocity křivdy, napravuje kumulativní zanedbávání, rozpouští chronický stres a léčí trauma.
Záštitu projektu Svépomocná skupina Filantia udělily paní Dipl.-Pol. Jana Maláčová, MSc., ministryně práce a sociálních věcí a Mgr. Milena Johnová , Členka Rady hl. m. Prahy pro oblast sociální politiky a zdravotnictví
O Nadačním fondu Filantia
Nadační fond Filantia je veřejně prospěšný a dobročinný. Cílem jsou vzdělávání a osvěta v oblasti pracovních vztahů a pozitivní změny v prostředích firem, akademické sféry, vzdělávacích institucí. Nástrojem je podpora jednotlivců i celé společnosti za účelem bezpečného pracovního prostředí a rozvoje zdravé firemní kultury. Tématy jsou psychické násilí v pracovně právních vztazích, účinné metody vedoucí k eliminaci těchto jevů, odborná pomoc firmám a organizacím s prevencí, právní pomoc obětem. Nadační fond organizuje i sbírky a fundraisingové aktivity ve prospěch vzdělávacích a popularizačních projektů.
Činnost nadačního fondu stojí na třech pilířích: vzdělávání, prevence, pomoc. Hlavními projekty jsou Svépomocná skupina Filantia, Poradna Filantia a vzdělávací akademie LiveTHEDay.
Kontakty:
Julie Růžičková, tel.: 733 100 057, email: JulieRuzickova@filantia.cz
Jiří Devát, tel.: 602 209 603, email: JiriDevat@filantia.cz
https://www.filantia.cz/ @filantia_fond
Read more
Pozvánka na seminář
Mezilidské vztahy – včetně těch pracovních – ovlivňují naše zdraví, ať už psychické či fyzické. Je v zájmu každého zaměstnavatele, aby usiloval o produktivní a tolerantní pracovní prostředí, podpořené rozvojem zdravé firemní kultury. Patologické vztahy a šikana na pracovišti poškozují jak jednotlivce, tak i kolektivy, významně přitom brání dlouhodobé úspěšnosti celé firmy.
Jiří Devát, předseda Správní rady Nadačního fondu Filantia prezentuje v čase 14:40.
Časopis RETAIL NEWS vás zve na 6. ročník semináře „UDRŽITELNOST PRO VÝROBU A OBCHOD: ROK 2020-2021 JAKO VSTUP DO NOVÉ REALITY?", který se bude konat 22.6. 2021 v Akademickém klub VŠE v Praze. Nezapomeňte se přihlásit, počet míst je omezen!
Seminář opět přinese zkušenosti a případové studie firem a institucí, které odpovědnost a udržitelnost do svých firemních DNA začlenily, a ani negativní dopady koronakrize jejich postoje nezměnily. Naopak se ukázalo, že v souvislosti s pandemií začali lidé a firmy více myslet na zdraví, na dopady své činnosti na přírodu i společnost. Seminář se tematicky skládá ze 3 oblastí: výsledků průzkumů, případových studií firem a oblasti člověka, regionu a životního prostředí.
Termín konání: 22.6. 2021, 9:00 - 16:00
Místo konání: Akademický klub VŠE v Praze, Vysoká škola ekonomická v Praze, nám. W. Churchilla 4, 130 67 Praha 3
PROGRAM SEMINÁŘE
9:00-9:10 ZAHÁJENÍ
Jak jsme se v roce 2020-2021 změnili?
9:10 CSR A UDRŽITELNOST NA POŘADU DNE. SKUTEČNĚ?
Dopady pandemie na vnímání CSR a udržitelnosti. Co si myslí a co dělá česká populace. Informace z výzkumů agentury Ipsos k tématům CSR a udržitelnosti.
Hana Vejborná, Account Director, Ipsos
9:30 UDRŽITELNOST JAKO SOUČÁST NAŠEHO ŽIVOTA
Koronakrize je epizodou, udržitelnost se stává (musí stát) součástí našich životů.
Jak se změnilo chování zákazníků, jak se změnil obchod, jaké jsou dopady na životní prostředí. Obchod v roli nositele trendů k zajištění trvalé udržitelnosti (jak v oblasti produkce potravin, tak souvisejících oblastí – obaly, odpady apod.).
Je nejvyšší čas k akceleraci. (Vítám větší zapojení státu a vznik nových iniciativ. Není jich stále dostatek.)
Trvalá udržitelnost napříč sektory. (Od zemědělství, přes průmysl až po služby. Role obchodu v ní.)
Nové trendy, ke kterým máme přístup i díky nadnárodnímu charakteru obchodu.
Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR
9:50 NÍZKOENERGETICKÉ PRODEJNY V RETAILU
Společnost COOP se stala největším retailovým výrobcem zelené energie díky solárním panelům na desítkách prodejen a provozuje také první nízkoenergetické prodejny s využitím obnovitelných zdrojů, nebo modulární typy prodejen.
Lukáš Němčík, Head of Marketing & Development, Svaz českých a moravských spotřebních družstev, Skupina COOP, COOP Mobil
10:10 UDRŽITELNOST A HOSPODAŘENÍ S VODOU
Voda se stává strategickou surovinou. Její dlouhodobý nedostatek, který je primárně klimatickými změnami, sekundárně pak neschopností a nepřipraveností společnosti a firem s ní hospodařit.
Jaroslav Ďuriš, generální ředitel společnosti Wero Energy
Prostor pro otázky a diskuzi
10:45-11:15 – PŘESTÁVKA NA KÁVU
Udržitelné projekty koronakrizi navzdory
11:15 UDRŽITELNÉ ZNAČKY UMOŽŇUJÍ UDRŽITELNOU SPOTŘEBU
Od kávy po spotřební zboží. Zkušenosti společnosti Tchibo.
Lenka Mašková, CSR manažerka, Tchibo Praha
11:35 CHARTA UDRŽITELNOSTI DR. OETKER
Společnost Dr. Oetker se vždy chovala odpovědně a udržitelné jednání vnímá jako součást samotné podstaty firmy. Teď své ambiciózní cíle v oblasti udržitelnosti shrnula v Chartě udržitelnosti. Mezi jinými chce Dr. Oetker dosáhnout klimatické neutrality, omezit plasty a zajistit úplnou recyklovatelnost svých obalů. Dále firma investuje velké částky do nutričních profilů svých výrobků.
Zdeněk Kvinta, Marketing Executive Manager Senior CZ/SK
11:55 JAK VYPADÁ UDRŽITELNÝ ONLINE – EXISTUJE VŮBEC? (case study online prodejce Rohlik.cz)
Za poslední rok zaznamenal prodej potravin na internetu raketový nárůst. O tom, že e-shopy nejen prodávají, ale starají se také o udržitelnost svého podnikání.
Hovořit zástupce Rohlik.cz (jméno bude upřesněno co nejdříve)
12:15 BUĎTE IN A POUŽÍVEJTE OBALY Z VLNITÉ LEPENKY!
Nákupní chování spotřebitelů je ovlivněno i tím, jak ekologicky šetrné balení výrobci používají. Vysvětlíme, jak lze udržitelnými obaly z vlnité lepenky nahradit obaly z plastu nebo hliníku. Ukážeme vám konkrétní příklady udržitelných obalů na potraviny a dozvíte se, proč naši zákazníci ekologicky šetrné obaly využívají a jak podněcují spotřebitele ke koupi!
Martin Hejl, jednatel THIMM Obaly
Prostor pro otázky a diskuzi
13:00-14:00 PŘESTÁVKA NA OBĚD
Udržitelně, lokálně, komunitně
14:00 BILLA AKTIVOVALA PLÁN B
Billa spustila Plán B, aby pomohla odvrátit nepříznivý environmentální vývoj ve světě. Soustředí se na čtyři hlavní kapitoly: Zelené produkty, Energie, klima a životní prostředí, Zaměstnanci a Společenská odpovědnost.
Ivan Holub, Koordinátor udržitelného rozvoje, Rewe Group Česká republika, Billa
14:20 UDRŽITELNOST S VAZBOU NA KONKRÉTNÍ DOBU A KONKRÉTNÍ MÍSTO
Aplikujete-li na firemní udržitelnost dlouhodobější měřítka a je-li pro vás hodnotou existence vašeho businessu v nějakém konkrétním místě, začnete se přirozeně zajímat o vnější prostředí firmy, region či stát ve kterém působí. V našem případě to vedlo k založení spolků Agentura pro rozvoj Broumovska a Podnikatelský klub Broumovska, které se staly hybateli strategické diskuse a dlouhodobých projektů směřujících k rozvoji regionu, ve kterém působíme.
Jan Školník, Agentura pro rozvoj Broumovska
14:40 ZDRAVÍ A KVALITNÍ ŽIVOT
Mezilidské vztahy – včetně těch pracovních – ovlivňují naše zdraví, ať už psychické či fyzické. Je v zájmu každého zaměstnavatele, aby usiloval o produktivní a tolerantní pracovní prostředí, podpořené rozvojem zdravé firemní kultury. Patologické vztahy a šikana na pracovišti poškozují jak jednotlivce, tak i kolektivy, významně přitom brání dlouhodobé úspěšnosti celé firmy.
Jiří Devát, předseda Správní rady Nadačního fondu Filantia
15:00-16:00 ZÁVĚREČNÁ DISKUZE – NETWORKING
Seminář připravila společnost Press21 ve spolupráci se společnostmi THIMM THE HIGHPACK GROUP a WERO ENERGY, Katedrou mezinárodního podnikání Fakulty mezinárodních vztahů VŠE v Praze a časopisem Retail News.
Odborným garantem je Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR.
REGISTRUJTE SE PROSÍM NA: https://www.retailnews.cz/konference/udrzitelnost2021/
Podrobné informace o programu najdete na https://www.retailnews.cz/konference/udrzitelnost2021/
Pro registraci na seminář prosím využijte přihlašovací formulář na webu nebo e-mailovou adresu klanova@press21.cz
Pro platbu můžete využít platební údaje ve formuláři, nebo využijte mail: klanova@press21.cz a bude Vám vystavena faktura.
Read more
Kampaň pro Filantii vymýšleli kreativci v rámci prestižní soutěže Young Lions
Young Lions je prestižní světová soutěž pro mladé kreativce pořádaná Cannes Lions.
Ve čtyřech kategoriích tvoří soutěžící podle zadání klientů kampaně a plány a to v časovém limitu dvacet čtyři hodin. Do kategorie PR bylo zvolené téma Filantie - bránit zdravé prostředí a vztahy na pracovišti.
Cílovou skupinou kampaně byly označeni zaměstnavatelé (firmy, instituce, úřady, akademická pracoviště etc.) a přesvědčit je, že „kvalitní pracovní vztahy = ekonomický přínos = konkurenční výhoda“.
Cílem sdělení bylo vzbudit zájem o know-how Nadačního fondu Filantia.
O vítězných pracích rozhodovala odborná porota. V čele s prezidentkou poroty Ditou Stejskalovou, Managing Director PR and Influence Ogilvy Czech porotu pro kategorii PR zastupovali osobnosti Patricie Šedivá - Public Affairs and External Communication Manager Coca-Cola HBC, Filip Hrubý - head of External Communication Česká spořitelna, Petr Lesenský - Founder and Owner LESENSKY.CZ, Rostislav Starý - Partner PR.Konektor
Vítězné práce lze shlédnout na stránce Marketing and Media zde .
zdroj: Marketing a Media - mediální partner projektu:
Nejlépe podle poroty návrh kampaně vypracovaly Iva Křenová a Zuzana Klierová z Bison & Rose. Druhé místo obsadili Martin Svoboda a Denisa Marynčáková z agentury Lesensky.cz. Ani v kategorii PR nebylo uděleno třetí místo. Čestné uznání poroty si ale získaly Tereza Košťálková a Marie Tréglová z Vysoké školy kreativní komunikace (VŠKK).
foto: vítězná práce Ivy Křenové a Zuzany Klierová z Bison & Rose
Nadační fond Filantia se zaměřuje na zlepšování vztahů na pracovišti, bezpečné pracovní prostředí a prevenci patologických jevů (typicky bossing nebo mobbbing). Pracovní vztahy jsou ve společnosti podceňované (na to, že v práci trávíme obvykle třetinu dne, tedy více času než s rodinou, přáteli, koníčky apod. fatálně podceňované) a patologické projevy v těchto vztazích jsou tabuizované (o problémech se v podstatě nehovoří, organizace z obavy o dobré jméno případné problémy přehlížejí nebo marginalizují). Podle dat z výzkumu každý třetí zaměstnanec v ČR má zkušenost s nějakou formou násilí na pracovišti (přímých obětí útoků je 12 %). 88 % případů nikdo neřeší. Přitom nejde jen o společenský a etický problém. Je to i značný problém ekonomický. Společnosti zcela uniká právě ta ekonomická souvislost: osobám, které se s patologickými jevy setkají - byť jen jako „nezúčastnění“ svědci – prudce klesá produktivita. Což je pro organizace primární ztráta. Zároveň se organizacím zvyšuje fluktuace, vzrůstají náklady na nábor a zaškolování lidí (sekundární náklady). Trpí image organizace, pověst je poškozovaná, což zvyšuje náklady na pozitivní PR a reklamu (terciální náklady). V ČR (ale i celosvětově) jde o značný ekonomický problém a firmy/organizace by ho ve vlastním zájmu měly řešit. Paradoxem je, že pokud organizace (firmy, instituce, úřady, akademická pracoviště etc.) začnou hájit své ekonomické zájmy, vyřeší i ty společensko-etické.
Read more
30.4. Den lepších vztahů v práci
Prací trávíme mnoho času: v součtu více než s partnerem, dětmi, přáteli. Průměrný Čech za život odpracuje (případně stráví v práci) více jak 83.000 hodin. To je skoro 10 let čistého času! A 35 let, kdy je práce součást Vašeho života. V zaměstnání nebo na volné noze… …vždy ale s nějakými lidmi: kolegy, klienty, nadřízenými, podřízenými.
Práce může naplňovat, můžete Vás bavit (to mluvíme o štěstí), můžete jí mít rádi. Při výběru práce máme většinou možnost volby. S výběrem kolegů nebo klientů už jsou naše možnosti omezené. A přitom právě na vztazích s nimi záleží, jestli Vás čas v práci bude těšit nebo mořit. Kolik z těch 35ti let bude naplněných, aktivních a smysluplných.
Pracovní vztahy jsou klíčové. Ovlivňují osobní život, pracovní výkony, ekonomiku firem a organizací, úroveň společnosti a její vztahovou kulturu. V Nadaci Filantia věříme, že kultivace pracovních vztahů je v zájmu všech.
Podle výzkumu z listopadu 2020 není v ČR v práci spokojeno 48 % zaměstnanců. Proto připomínáme Mezinárodní den pracoviště, vyhlášený OSN jako den zlepšování vztahů na pracovišti, přátelství a osobní rozvoj, který připadá na 30. dubna.
Podpořte s námi Den lepších vztahů v práci. Podpořte pozitivní změny v pracovních vztazích ve firmách, akademické sféře, státní správě, vzdělávacích institucích. Podpořte s námi rozvoj zdravé firemní kultury.
Sdílejte své postoje k pracovním vztahům. Pojďme diskutovat, jak mají vypadat zdravé pracovní vztahy, co bychom mohli zlepšit a proti čemu se důrazně vymezit.
Připojte se ke Dni lepších vztahů v práci a do 30. dubna sdílejte svůj postoj.
Osobní statusy osobností z různých sfér budeme sdílet virálně, prostřednictvím LinkedInu, Facebooku, Instagramu. Sdílejte je s námi. Zapojte se do kampaně i Vy, pošlete nám svůj status, napište nám : info@filantia.cz . Měňte s námi realitu.
Partneři kampaně:
Hlavní město Praha je partnerem kampaně Stop šikaně, která se vztahuje k mezinárodnímu dni OSN - Den pracoviště jako dnem určeným pro zlepšování vztahů na pracovišti, přátelství a osobní rozvoje - 30.4.
Read more
Náš vstup na mediální scénu, 10.února 2021
V plné sestavě jsme mohli povídat o bossingu, představit naši činnost a náš fundraising. Děkujeme České televizi za pozvání!
Doktor Beňo vysvětlil bossing a odpovídal na dotazy diváků. Těch bylo opravdu hodně a bylo zjevné, že téma je zaujalo a mnoho z nich trápí špatné vztahy v práci.
Celé povídání s panem Pavlem Beňou si můžete přehrát zde
Kaira Kateřina Hrachovcová, naše kamarádka a skvělá výtvarnice představila naše trička, která prodáváme v rámci fundraisingu a které i vy můžete zakoupit v našem eshopu
Celé povídání s Kairou si můžete přehrát zde
Julie a Jiří představili Filantii, svůj příběh. Julie se setkala s bossingem a Jiřího vyhledala se žádostí o pomoc. Výsledkem jejich spolupráce je založení Nadačního fondu Filantia :-).
Celé povídání s Julií a Jiřím si můžete přehrát zde
Read more
Poradna Filantia
Dva různé úhly pohledu, dva odborné statusy, dva názory na věc.
Psycholog Pavel Beňo a manažer Miroslav Škoda společně odpovídají na dotazy, které dostáváme.
Dotazy mohou zájemci zasílat do schránky info@filantia.cz anebo prostřednictvím Kontaktovny . Zanechte nám vzkaz, dotaz, který neskončí v šuplíku „Nevyřízené, neřešitelné“.
Pro vstup do poradny klikněte zde
Read more
Průzkum - každý třetí zaměstnanec říká: Mám zkušenost s násilím na pracovišti
„Cílem výzkumu bylo zmapovat aktuální situaci. Násilí na pracovišti je velký problém a vážná ekonomická situace ho jen prohlubuje,“ říká zakladatelka Nadace Filantia Julie Růžičková. „Oproti dostupným datům z minulosti je patrný nárůst.“
Nadační fond Filantia se zaměřuje na vztahy na pracovišti, bezpečné pracovní prostředí a prevenci patologických jevů. „Typickým projevem násilí je bossing nebo mobbbing. Obvykle se to shrne pod výraz šikana, ale je tam podstatný rozdíl“, vysvětluje Julie Růžičková. „Bossing je násilí ze strany nadřízeného, mobbing pak útok, kterého se dopouští zaměstnanec, nebo spíše zaměstnanci vůči svým kolegům. Typů projevu násilí v kolektivech je víc, ale bossing a mobbing jsou nejčastější. Časté bohužel je, že se tyto věci vůbec neřeší“, dodává Julie Růžičková, která Nadační fond Filantia založila po vlastních zkušenostech z velké korporace.
„Problém násilí na pracovišti není jen etický problém, ale i ekonomický. Lidem, kteří se s patologickými jevy dostanou do styku, byť jen jako nezúčastnění svědci – prudce klesá produktivita. Pokud třetina zaměstnanců deklaruje, že mají tu zkušenost, je to i značný ekonomický problém a firmy by ho ve vlastním zájmu měli řešit“, navazuje Miroslav Škoda, člen správní rady Nadačního fondu Filantia. „Pro management a vlastníky firem jsou ve výzkumu dva důležité údaje. Obě se týkají identifikace a řešení patologických jevů, které ovlivňují efektivní fungování pracovního kolektivu.“
88 % případů šikany, respektive nějaké formy psychické násilí nikdo fakticky neřeší. To znamená, že zhruba půlku těchto případů (45 %) nikdo ani neoznámí a druhá polovina (43 %) jsou případy, kdy se oběť snaží věc řešit neformálně. „Jak přehlížení problému, tak neformální stížnost, ale v důsledku spíš posiluje pozici útočníka a situaci v pracovní skupině zhoršuje“, shrnuje odborné poznatky Miroslav Škoda. „Vedení často prostě nedochází, že násilí v pracovním kolektivu poškozuje celou firmu. Procesy jsou nastavené tak, že jednotlivce je možné obětovat ve prospěch celku. Ale funguje to obráceně – negativní jevy se multiplikují do celé pracovní skupiny nebo firmy. Negativní dopad na výkonnost má už jen pocit, že k šikaně dochází. Mnohdy takto pracovníci mohou hodnotit i nezvládnutou komunikaci ze strany nadřízeného. Dopad na pracovní morálku a výkon je ale stejný. Data výzkumu nám říkají, že zhruba třetina případů jsou nějakým druhem jednorázového konfliktu s nadřízeným nebo kolegou. A zaměstnanci to mylně označí za šikanu a chovají se tak – tedy opět ztráta motivace, fluktuace a pro firmu rostoucí náklady. Je v bytostném zájmu firem lidem vysvětlit, co je a není šikana“, dodává.
Další data z výzkumu:
48 % zaměstnanců není v práci spokojeno (19% finančního ohodnocení, 10% uznání svojí práce, 9% špatná atmosféra, 8% náplň práce).
Nejvíce zaměstnanci čelí útokům nadřízeného (bossing) 51% a kolegů (mobbing) 36 %.
Pachatelé: 53% muži, 47 % ženy. Oběti: 58 % ženy, 42 % ženy. V 64 % případů je útočníkem jednotlivec, ve 24 % skupina pracovníků. V 71 % případů je obětí řadový zaměstnanec, v 15 % střední a vyšší management, ve 3% majitel firmy nebo TOP management. Chování útočníka obhajuje: 23 % nadřízený, 19 % kolega útočníka, 13 % kolega oběti (27% případů nikdo).
Výzkum byl zrealizován ve spolupráci se společností PPM Factum metodou CAPI v rámci šetření Omnibus. Celorepublikového průzkumu se zúčastnil reprezentativní výběr tisíce respondentů od 18 do 65 let, v proporčním rozdělení dle regionů, vzdělání, různých ekonomických oborů a pracovního zařazení. Průzkum zkoumal:
Spokojenost v zaměstnání
Zkušenost s mobbingem a bossingem
Způsob řešení a úroveň preventivních programů ve firmách
Read more
Pro zásadní manažerské pozice by měli manažeři podstupovat testy osobnosti
Jiří Devát byl hostem na Radiu Z, kde představil výsledky průzkumu, který Nadační fond Filantia zrealizoval ve spolupráci s PPM Factum na reprezentativním vzorku 1000 respondentů.
88 % případů šikany, respektive nějaké formy psychické násilí nikdo fakticky neřeší. To znamená, že zhruba půlku těchto případů (45 %) nikdo ani neoznámí a druhá polovina (43 %) jsou případy, kdy se oběť snaží věc řešit neformálně. „Jak přehlížení problému, tak neformální stížnost, ale v důsledku spíš posiluje pozici útočníka a situaci v pracovní skupině zhoršuje“, shrnuje odborné poznatky Jiří Devát. „Vedení často prostě nedochází, že násilí v pracovním kolektivu poškozuje celou firmu. Procesy jsou nastavené tak, že jednotlivce je možné obětovat ve prospěch celku. Ale funguje to obráceně – negativní jevy se multiplikují do celé pracovní skupiny nebo firmy. Negativní dopad na výkonnost má už jen pocit, že k šikaně dochází. Mnohdy takto pracovníci mohou hodnotit i nezvládnutou komunikaci ze strany nadřízeného. Dopad na pracovní morálku a výkon je ale stejný. Data výzkumu nám říkají, že zhruba třetina případů jsou nějakým druhem jednorázového konfliktu s nadřízeným nebo kolegou. A zaměstnanci to mylně označí za šikanu a chovají se tak – tedy opět ztráta motivace, fluktuace a pro firmu rostoucí náklady. Je v bytostném zájmu firem lidem vysvětlit, co je a není šikana“, dodává.
Do manažerských postů se nezřídka dostávají psychopati, kteří své ambice ukájí ponižováním podřízených, říká bývalý šéf českého a slovenského Microsoftu a dodává, že tzv. bossing bývá často způsobený výkonnostním tlakem na samotné manažery.
12% zaměstnanců se stane terčem dlouhodobého psychického útoku na pracovišti nejčastější formy násilí jsou bossing a mobbing jedná se o soustavnou snahu jedince, který se stal terčem násilí, zničit je potřeba umět rozlišovat mezi běžným konfliktem a promyšleným a cíleným tlakem.....oběť se musí bránit a zdravá firma má interní nástroje k tomu, aby dovedla oběti šikany pomoci - interní směrnice, ombudsman, psycholog
Celý rozhovor si můžete poslechnout zde
Read more
FilantiaTV - Antimobbing - nenásilí ve vztazích
1. díl série vzdělávacích videí věnujících se vztahům a problémům na pracovišti vás provede základními typy vztahových problémů. V rozhovoru s psychologem a dokumentaristou Pavlem Beňou rozebírá Jiří Devát klíčové pojmy a role ve vztahových strukturách na pracovišti. Role manažera jakéhokoliv podniku má svá specifika, ale hlavním atributem je především důraz na vedoucí schopnosti. Kdy si řadový manažer začne připadat jako stylizovaný bůh a jak to ovlivňuje jeho podřízené? Proč takový člověk ztrácí kontakt s realitou a obklopuje se jen svými fanoušky? V půlhodinovém rozhovoru se dozvíte více o jednotlivých typech psychosociálních problémů, se kterými se na pracovištích setkáváme.
Vyrobeno v produkci WasabiProduction, režie Ivana Křenová
1. díl sledujte online zde
2. díl se zabývá dalším tématem lidská důstojnost. Je to vlastnost, která má význam ve vzájemném zacházení osob jakožto sobě rovných. Proč je tento termín tak zásadní ve zhodnocování situace, kdy se zaměstnanec setkává s nějakou formou šikany na pracovišti? Křik, pomluvy, znevažování pracovního výkonu a jiné obdobné chování na pracovišti, znevažuje zaměstnancovu čest a důstojnost. Kdy je na čase, abychom takovouto situaci začali aktivně řešit?
Vyrobeno v produkci WasabiProduction, režie Ivana Křenová
2. díl sledujte online zde
Read more
Svépomocná sebezkušenostní skupina
Svépomocná sebezkušenostní skupina „Zdraví bez mobbingu a bossingu“ (ZBMB), která je součástí mezinárodního společenství zabývajícího se otázkami násilí a vztahové patologie na pracovišti (Anti-Mobbing-International) zahájí svoje aktivity v ČR dne 18.12. 2020
Více informací o projektu zde
Read more
Filantia TV
Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.
A nadace Filantia chce. Chce najít způsoby, jak šířit informace o problému, který se dotýká jednotlivců, ale i skupin lidí. Proto se rozhodla prostřednictvím série vzdělávacích videí:
sdělovat poznatky, fakta, údaje široké veřejnosti,
interpretovat a objasňovat odborné termíny v rozmanitých tématech, které se týkají vztahů, komunikace, domácího násilí, šikany na pracovišti,
upozorňovat na zajímavé a přínosné informace,
seznamovat s možnostmi řešení Vaší situace,
vzdělávat v oblasti, která se (skrytě) dotýká mnoha z nás.
Přibývá psychického násilí ve společnosti? Končí většina soudních sporů pro osoby, které se cítí poškozeny, nezdarem? Co je to vlastně ten mobbing a bossing? Mám potřebu budovat zdravé vztahy, ale nedokážu to? Jak bojovat s bezprávím efektivně? Jak se účinně vyrovnat s následky šikany? Kde mohu vyhledat pomoc?
Na tyto a spoustu dalších otázek, kterými zaměstnáváte své myšlenky, najdete odpovědi právě v této rubrice. Filantia TV je také na youtube
První sérii dokumentu Antimobbing - nenásilí ve vztazích sledujte také zde. Tato video série je počinem nadačního fondu Filantia, který toto téma považuje za dlouho přehlížené. Začínáme prostou osvětou, tj. popsáním možných škodlivých jevů na pracovišti a ilustrováním konkrétních životních příběhů. Věříme, že vyvolají diskusi, která nám umožní posunout se dál ke kořenům takového jednání. Ke komunikaci s naším adresátem volíme všechny běžné formy – články, podcasty, videa, každému vyhovuje některá forma víc, některé jsou víc informativní a jiné naopak více osobní, emocionální. První sérii rozhovorů moderuje Jiří Devát, předseda správní rady nadačního fondu Filantia, který si o vztazích na pracovištích povídá s doktorem Pavlem Beňou, odborníkem na vztahy a patologické jevy ve vztazích. Jiří Devát řídil korporace, je úspěšným manažerem a uznávaným lídrem pro rozvoj obchodních strategií nadnárodních společností. Pan Pavel Beňo je autorem knih, je pedagogem a má mnohaletou praxi také s poskytováním psychologické i právní poradny obětem mobbingu.
Vyrobeno v produkci WasabiProduction, režie Ivana Křenová
Read more
Staňte se partnerem Filantie
Zapojit se můžete mnoha způsoby, jedním anebo také všemi možnými:-)!
Můžete přispět libovolnou částkou ve prospěch účtu nadačního fondu Filantia 26810300/5500
Koupí předmětu v našem eshopu podpoříte aktivity fondu Filantia
Účastí na kurzech a seminářích získáte přátele, ale také dovednosti a znalosti pro váš osobní rozvoj
Realizací odborných workshopů Filantia podpoříte pozitivní změny ve vaší firmě
Můžeme společně vymyslet nový projekt, který bude autentický, při kterém se shodneme na společném cíli. Jaké si to vytvoříme, takové to bude
Můžete nám věnovat předměty do prodeje na podporu Filantie sbírky, ze které jsou financovány TV Filantia, Vztahové skupiny, Poradna
Napište nám! Vaše názory, vaše zkušenosti nás obohatí, vaše odhodlání měnit pracovní klima nám dá motivaci. Využijte pro sdělení vašeho dotazu, žádosti anebo komentáře tento formulář
Filantia hledá pravdu a cestu k ideálu vztahů na pracovišti, je otevřená diskuzi, zakládá si na racionální argumentaci, uznává hodnoty člověka a lidskosti, pomáhá lidem, aby se cítili sami sebou a žili svůj osobní i pracovní život plnohodnotně a smysluplně, vytváří bezpečné mosty mezi kolegy, mezi nadřízenými a podřízenými bez újmy na psychickém zdraví.
Filantia je filozofie zdravých vztahů na pracovišti i mimo ně.
Read more
Vzdělávací, popularizační a informační podcasty
Podcasty jsou skvělý způsob, jak se naučit nové věci
Filantia podcasty jsou pro každého, kdo se chce učit prostřednictvím zvukových přednášek, diskusí a rozhovorů. Naše podcasty jsou snadným poslechem důležitých témat.
Podcasty si můžete poslechnout zde.
Read more
Dotazník Filantia - stav mobbingu v Česku - zapojte se a pomozte nám měnit vztahy na pracovišti k lepšímu
Vytvořili jsme On-line dotazník o mobbingu a bossingu.
Je anonymní a jeho vyplnění zabere skutečně jen tolik času, než si vypijete svoji kávu. Pomozte nám a zapojte se. Věnujte několik minut svého času přiloženému dotazníku, který mapuje zkušenosti zaměstnanců s mobbingem, bossingem a jinými projevy patologického chování na pracovišti.
Dotazníkové šetření nám pomůže správně realizovat naše projekty, dobře nastavovat komunikaci a pomůže nám potvrdit si skutečný stav věcí. Informace, které získáme sdělíme po vyhodnocení i vám, prostřednictvím těchto stránek a facebook stránek.
Děkujeme za Vaši spolupráci. Pro vstup do dotazníku klikněte zde
Read more
Antimobbing - nenásilí ve vztazích
Podle opakovaného šetření společnosti STEM/MARK má s některou z forem šikany na pracovišti zkušenost téměř 1/4 osob starších 15 let, konkrétně je to 23 %. Problém mobbingu je záležitostí všech věkových i vzdělanostních skupin. Více než 2/5 šikanovaných osob, konkrétně 43 %, jsou některé z forem mobbingu vystavovány jednou týdně či častěji. A to ve více než polovině případů po dobu delší než jeden rok. 3/5 postižených jsou šikanovány svým nadřízeným či naopak kolegy. Celých 15 % osob v této souvislosti uvedlo jak své kolegy, tak i nadřízené.
Šikana je jistým specifickým druhem psychického násilí. Chránit zaměstnance je do jisté míry povinností nejen zaměstnavatelů ale i státu. Ten důvod je velmi jednoduchý. Protože poškozuje zdraví a snižuje pracovní výkon.
Nejvíce se setkáváme s bossingem, tedy 60 % osob šikanovaných ze strany šéfa, 22 % ze strany kolegů a 15 % dohromady.
43 % 63 % osob upozorňuje na šikanu, ať už je to nějaká poradna nebo šéf, nadřízený, nebo kontaktují přímo mobbera. Zatímco 37 %, nechce s touto šikanou nic dělat, a to z důvodu, že se bojí, že přijdou o zaměstnání. Nebo nás na to jen upozorní, ale nechtějí se do toho nějakým způsobem dále pouštět. Zároveň se některé osoby necítí být natolik šikanovány a myslí si, že to přejde apod. 54% osob bylo šikanováno více než 1x týdně a déle než jeden rok. A nejčastěji se setkávají právě s formami mobbingu nebo bossingu, ve kterých jde o nedocenění výkonu práce, o ztrátu sebevědomí, zadávání nesmyslných pracovních úkolů, popř. nezadávání žádných, zesměšňování, pomlouvání, ukládání povinností neodpovídajících kvalifikaci, neustálou kritiku, urážení nadávkami či ponižujícími výroky.
Každý pátý pokus o sebevraždu v ČR mají na svědomí problémy v zaměstnání. Je to teror, při kterém neteče krev.
Bossing a mobbing je velmi podceňovaný problém opředený mnoha mýty. Právě jedním z těch mýtů je to, že důsledky postihují oběť. A dalším mýtem je, že si za to oběť může sama. Šikana není izolovaný problém.
Ano, šikana zasahuje oběť a zasahuje ji velice výrazně. Hlavně tím, že zpočátku oběť vůbec neví, že je šikanovaná, naprosto neví, co se kolem ní děje. Velmi často se to stává i lidem, kteří jsou noví v zaměstnání. Tzn., že začnou hledat chybu v sobě. Stává se to lidem, kteří nejsou, na rozdíl od šikany u dětí, např. slabší. U dospělých je to velice rafinované a hlavně se to může stát opravdu každému. Protože šikana může postihnout kohokoli, kdo je jakýmkoliv způsobem odlišný.
Read more
Blogeři LiveTHEDay
LiveTHEDay je projekt, který je logickou a nedílnou součástí celé myšlenky vzniku Nadace Filantia. Bez LiveTHEDay by celé směřování tohoto webu bylo jaksi nedokončené, neúplné.
Smyslem je povzbudit a motivovat lidi, kteří bojují se svou kobrou. Kteří si možná ještě neuvědomují, nebo si začínají uvědomovat, že jejich sebevědomí a přirozená inteligence chřadne díky traumatizujícím a mnohdy těžce ponižujícím pracovním, nebo celkově stresujícím životním podmínkám.
Kaira, Lenka, Julie, Markéta, Aleš
Něco nás spojilo. Podobné názory, energie, chuť tvořit a risknout to, protože Kdy, když ne teď? Jsme lidé z různých prostředí, rozmanitých oborů, odlišného věku, a přesto je naším společným jmenovatelem jedno, postavili jsme se svojí kobře.
Kobra je pro nás příměr, kterým označujeme bossera, toho, kdo nás ničí, ponižuje, omezuje. Ale zkušenosti naše i ostatních lidí dokazují, že kobru můžeme porazit. Ovšem bez pomoci druhých je to mnohem těžší.
Cílem LiveTHEday je nabízet pomoc prostřednictvím sdílení zkušeností, rady, vytvářením komunity, která si bude vzájemně nápomocná.
"Když jsem čelila bossingu, chyběla mi nejvíc možnost se někomu svěřit, mít se s kým poradit, s něčí pomocí dokázat situaci pochopit. Když to všechno skončilo, strašně mě začalo bavit psaní. Padá to z vás jak mouka do knedlíků, smála se mi Lenka. Ta Lenka, co píše teď svůj vlastní blog. Psaní je terapie a ohromně pomáhá." Julie
Ptáte se, co nám pomohlo porazit kobru?
pojmenovali jsme ji pravým jménem a přestali lhát sami sobě
nehledali jsme důvody proč ne, ale způsoby jak ano
soustředili jsme se na úctu k sobě samým
zahodili jsme stud a sdíleli jsme své pocity, naděje, a také svůj příběh
otevřeli jsme svůj osobní prostor novým přátelům
hodně času jsme trávili pohybem, svými zájmy a sbírali jsme zážitky
Ano, máme rádi pohyb, zábavu, setkávání s přáteli, protože jedno nejde oddělit od druhého a je to to zásadní a důležité a je potřeba si na to umět najít čas.
S radostí uvítáme Vaše názory a nápady prostřednictvím našeho formuláře. Neváhejte nám posílat i Vaše příspěvky, které rádi zveřejníme v některé z našich rubrik.
Těší se na vás tým LiveTHEday!
Kdo tvoří tým LiveTHEday
Znáte tu hru, co jsme hráli jako děti? Co byste byli, kdybyste byli zvíře, země a věc? Zahrajte si ji s námi:-), je tvořivá. My jsme si ji zahráli a třeba nás díky tomu líp poznáte.
Julie - co by byla kdyby.....? kdyby byla zvíře, byla by lemur - věčně aktivní a společenská. Jako věc by byla Křižíkova fontána, chrlící energii a překvapivá. Jako země by byla Bhútán, shromažďující všechny lidi kolem sebe.
Markéta - co by byla kdyby.....? kdyby byla zvíře, byla by gazela, štíhlá, elegantní a půvabná, nepotřebuje ke svému přežití životy druhých, neútočí, protože nemusí a její instinkty neřídí strach, ale ostražitost. Jako věc by byla inkoustové pero, vytváří slova, věty a příběhy, je nositelem informací, není jen tak pro každého a ne každý to s ním umí. Patří do ruky fajnšmekrům, kteří mají styl a úroveň. Jako město by Amstrdam, nezávislá a za všech okolností v pohodě, navzdory velikosti a významu nepotřebuje machrovat, zdánlivá lenost, za jejímž povrchem pulsuje činorodost a píle a a z rockových klubů se ozývá zvuk bicích.
Lenka - co by byla kdyby.....? kdyby byla zvíře, byla by včela, pracovitá a v ohrožení odhodlaná bodnout. Jako věc by byla křišťál, pevná v názorech, odhání negativní energii a pozitivní přivolává. Lidé se v její blízkosti cítí bezpečně.
Aleš - co by byl kdyby.....? kdyby byl zvíře, byl by tygr, okouzlující a nepodřizující se společenským konvencím. Svojí neposlušností předbíhá dobu Jako věc by byl letadlo, potřebuje být v pohybu a občas létá ve velkých výškách se svými ideály. Jako země by byl Aleš Island, neboť dokáže využít svoje zdroje, má ochranitelský instinkt a umí se poprat s nehostinnými podmínkami.
Read more
Tým nadačního fondu Filantia v čele s Jiřím Devátem
"Věřím, že se Filantii podaří zahájit diskusi o patologických vztazích na pracovišti s pokorou, respektem a otevřeností. Že zaujmeme veřejnost – v zaměstnání jsou v Česku více jak dvě pětiny celé populace – i firmy, které pochopí, že kolektiv je více než jen součet zaměstnanců. Budoucnost Filantii jistě odhalí mnohem více příležitostí, než si dnes dokážeme představit. Musíme jen s pokorou naslouchat." Jiří Devát, předseda správní rady
Jiří Devát během své kariéry zastával vysoké manažerské pozice v Microsoftu, Cisco Systems a Czech Airlines. Díky tomu se stal uznávaným lídrem pro rozvoj obchodních strategií nadnárodních společností.
Jiřího můžete sledovat také na LinkedinVíce o Jiřím a jeho motivaci k angažování ve Filantii vám prozradí tento rozhovor
"Dívám se na problematiku vztahů manažersky, byznysově. Cílem je efektivita pracovních týmů, nástrojem kultivace prostředí. V tom bychom mohli s majiteli, řediteli a HR manažery najít společnou řeč. Řídím se pravidlem: „Žádná očekávání – žádná zklamání.“ Hlavně zachovat střízlivou a věcnou debatu, protiví se mi ideologická hysterie ve stylu „me too“." Miroslav Škoda, člen správní rady
Miroslav Škoda je konzultant pro lidské zdroje, komunikaci a marketing. Řídil 11 let rádio Frekvence 1. Jako projektový manažer stál za vznikem Rádia ZET. Na Slovensku se podílel na restrukturalizaci rádia Okey a jeho začlenění do skupiny Lagardere Active Radio International. Vybudoval společnou redakci Frekvence 1 a Evropy 2 a optimalizoval síť regionální redakcí těchto rádií. V roli vedoucího programu nebo dramaturga stojí za desítkami úspěšných pořadů, show a moderátorů. Za více než dvacet let v médiích má bohaté zkušenosti s managementem výrazných až hraničních osobností a s řešením krizových situací.
Miroslava můžete sledovat také na Linkedin V rozhovoru s Miroslavem se dozvíte hodně o jeho zkušenostech a postojích
"Mobbing může obsahovat agresivní útoky již od samotného začátku. V takových situacích je potom „pochopení a podpora“ lidem, kteří se stali terčem psychického násilí, tím nejlepším, co pro ně v takové situaci můžeme udělat." Ivana Křenová, členka správní rady
Ivana Křenová je režisérka, dramaturgyně a scénáristka. Vystudovala televizní specializaci na Fakultě žurnalistiky Univerzity Karlovy a posléze dokumentární tvorbu na FAMU. Od roku 1995 spolupracuje s Českou televizí, především na dokumentárních filmech a publicistických pořadech se sociální problematikou. Od roku 2014 pak jako scénáristka a režisérka začala spolupracovat i s tv Nova tv Prima. V letech 2016 – 2019 vedla filmový obor na VOŠ Michael. V současné době pracuje nejen pro televize, ale je zároveň majitelkou produkční společnosti WasabiProduction, která je zaměřena na výrobu audiovizuálních děl.
"Mobbing se děje, psychopati zneužívají své síly a dochází k destrukci vztahů, což se z firem přenáší i do rodin. My jsme odhodlaní veřejně pojmenovávat, co se děje, vysvětlovat celou problematiku, radit, vzdělávat, vstupujeme možná na tenký led, ale s opravdovou vírou a odhodláním měnit stav k lepšímu." Julie Růžičková, členka správní rady
Julie Růžičková se věnuje práci v nadačním sektoru posledních 8 let. Před tím pracovala jako šéfredaktora, tisková mluvčí a PR manažerka pro projekty zaměřené na vzdělávání. Svoji kariéru odstartovala v Microsoftu, kde pracovala na obchodních a marketingových pozicích 13 let.
Julii můžete sledovat také na Linkedin
"Co je typické pro bossery a mobbery všeho druhu, je neochota otevřeně diskutovat o případném výskytu psychického násilí v zaměstnání." Blanka Loužecká, revizor nadačního fondu Filantia
Blanka Loužecká vystudovala ekonomickou a od roku 1993 pracuje v neziskovém sektoru na pozici ekonoma a účetního. V nadaci Charty 77 / Konto Bariéry pracuje od 1993 dosud. Několik let zastávala funkci supervizora projektu Programu odborného vzdělávání - Leonardo da Vinci.
"Jsem přesvědčená o tom, že psychické týrání je tím nejodpornějším nástrojem v rukou agresora. Takový typ týrání totiž není hmatatelný a nelze jej jednoduše prokázat." Lenka Adámková, koordinátorka nadačního fondu Filantia
Lenka Adámková vystudovala obor Speciální pedagogika na UK v Praze a Školský management v Ústí n/L, v současné době pracuje na pozici zástupkyně ředitele na Základní škole a Střední škole v Mostě. Dlouhá léta pracovala pro různé profesionální weby, jako korektorka textů a copywrighter. Jako vystudovaný etoped se problematikou šikany zabývá celý svůj profesní život.
Read more
Proč jsme vytvořili Filantii
Náš záměr je upřímný, měnit věci k lepšímu. A proto vám budeme vyprávět příběh o tom, jak vznikla Filantia, pravdivě.
Julie zažila bossing, učebnicový, vytrvalý soustavný psychický teror. Trvalo to dlouho, téměř rok a už se to začalo projevovat i na jejím zdraví. Potřebovala celou situaci pochopit. Prošla si fázemi, kterými si projde každá oběť bossingu. Nejprve hledala chybu u sebe, a to dlouho. Potom se radila s kolegy. Potom oslovila kolegy z HR. Nikdo jí nedokázal pomoci. Všichni jí vyjadřovali podporu, soucit, lítost, věděli že trpí a že má pravdu. Ale báli se a neuměli problém řešit.
Julie potřebovala vhled z venčí, poradit se s někým, kdo je schopen vyhodnotit situaci z odstupu, bez emocí, objektivně. Tehdy si uvědomila, že je těžké najít informace, které jí pomohou zorientovat se v problematice. Julie měla svoji práci ráda, dosahovala výsledků nad rámec nastavených zadání a nebylo pochyb, že chování její nadřízené nesouvisí s jejím pracovním výkonem. Čelila manipulaci, lhaní a intrikám nadřízené osoby, v takové míře, aby to poškozovalo její výkon v práci. Vše vyvrcholilo porušením pracovně právního vztahu ze strany nadřízené osoby. V ten moment odhalila Julie další slabinu problému, kterou byla nedostupná právní pomoc a poradna.
Jiřího znala Julie mnoho let a měla k němu důvěru a respekt. Jiří je zkušený manažer, ale také vždycky zohledňoval lidskou stránku věci, nikdy pro něho nebyli zaměstnanci jen jména na papíře. Proto jej vyhledala a poprosila o pomoc. Potřebovala mentora, potřebovala kouče, potřebovala někoho, kdo jí pomůže znovu nastartovat svoji pracovní kariéru, nabrat síly, pochopit situaci, ve které se, nikoliv svojí vinou, ocitla.
Při společných setkáních, kdy Jiří postupně Julii pomáhal pochopit, že i špatná zkušenost je cenná, protože nám dovede uvědomit si, co chceme dělat a čeho chceme dosáhnout, vznikla společná myšlenka založit nadační fond. Postupně oslovili další osobnosti, které jsou odborníky ve svém oboru a mají svoji vnitřní motivaci budovat Filantii. Ivana, která jako zkušená dokumentaristka odhaluje osobnosti prostřednictvím kamery, která ukazuje i to, co chce člověk udržet skryté. Miroslav, který je zkušeným krizovým manažerem. Lenka, která díky svojí pedagogické činnosti sleduje chování dětí a ví, že základ toho, jací jsme v dospělosti, je položený už v našem dětství. Kaira, která je nejen herečka, ale i profesionální koučka. Blogeři Markéta a Aleš, kteří mají svojí zkušenosti s bossingem.
Špatné zkušenosti v pracovním prostředí se stávají i jiným. Ale my věříme, že se dá stav změnit k lepšímu. Víme, co oběti potřebují, víme, že ne každý bosser anebo mobber je vinen, někdy je málo, špatně a nebo vůbec na svoji roli people manažera připravený. Někdy skutečně řídí lidi psychopaté, kteří potřebují odbornou pomoc, anebo ze své pozice odstranit, neboť způsobují svým chováním újmu svým podřízeným i ekonomické škody firmě.
Proto jsme založili Filantii. Víme, že problém patologických vztahů je komplexní, složitý, není černobílý. Potřebují pomoc oběti bossingu a mobbingu, ale také bosseři a mobbeři. Potřebují pomoc manažeři, kteří se pro nedostatek praxe s vedením lidí mohou stát obětí falešného obvinění. Potřebují pomoc pracovníci HR, kteří nemají zkušenosti s řešením takových krizových situací. Potřebují pomoc ředitelé firem, kteří pozorují fluktuaci zaměstnanců ve své firmě, ale nechápou příčinu. Potřebuje pomoc naše společnost, protože lidství, empatie, pokora a respekt k lidem je cesta k úspěchu.
Víme, že nelze nekomunikovat. A tak si nedělejme život těžší, prožívejme jej naplněně.
Jiří vymyslel název Filantia, co přesně znamená, si můžete přečíst zde.
Jiří, Julie, Ivana, Miroslav a tým LiveTHEDay
Read more
Filantia - znamená nová, neodhalená země
Kde se vzal název „Filantia“? Slovy klasika: „…that is the question…“.
Jde o spojení dvou řeckých slov? Slovo filos/filosofie, které představuje touhu po moudrosti, hledání pravdy, poznání, smyslu života, rozumné argumentace a diskuze? A slovo antiquitas/antika, které představuje dávné časy vzhlížející k uměleckému ideálu?
Nebo snad Filantia vznikla spojením slov fil/filo = mít rád, milovat a anti = opak, proti? Tato slova mohou vyjadřovat lásku k člověku, která není uskutečňována.
Je možné, že v některých z nás evokuje název naší nadace obsah podobného slova filantropia = filein, milovat a anthrópos, člověk – láska k člověku? Uznávání hodnot člověka a lidskosti, jako základní kámen pro motivovanou dobročinnost?
Co se tedy skrývá pod záhadným slovem Filantia, kterému dal život pan Jiří Devát, předseda správní rady nadace? To se dočtete přímo v rozhovoru s Jiřím zde.
Filantia hledá pravdu a cestu k ideálu vztahů na pracovišti, je otevřená diskuzi, zakládá si na racionální argumentaci, uznává hodnoty člověka a lidskosti, pomáhá lidem, aby se cítili sami sebou a žili svůj osobní i pracovní život plnohodnotně a smysluplně, vytváří bezpečné mosty mezi kolegy, mezi nadřízenými a podřízenými bez újmy na psychickém zdraví.
Filantia je filozofie zdravých vztahů na pracovišti i mimo ně.
Účel nadačního fondu Filantia je veřejně prospěšný a dobročinný.
Smyslem je podpora rozvoje osobnosti jednotlivce, jako i celé společnosti s cílem vytvořit pozitivní změny v oblasti pracovně právních vztahů v prostředích firem, akademické sféry, vzdělávacích institucích.
Cílem je podpora rozvoje zdravé firemní kultury založené na atraktivní propozici firemních hodnot.
Prostřednictvím projektů a zapojením odborníků se nadační fond zaměřuje na vzdělávání společnosti v oblasti témat psychického násilí v pracovně právních vztazích, jakož i osobních, popularizuje správné metody vhodné k eliminaci těchto jevů, poskytuje odbornou i právní pomoc obětem.
Záměrem nadačního fondu je organizovat sbírky a fundraisingové aktivity ve prospěch vlastních projektů – vzdělávacích, popularizačních, jako i ve prospěch ostatních sociálních, kulturních a vzdělávacích organizací.
Správní rada nadačního fondu Filantia
Read more
Svépomocné vztahové skupiny
Svépomocná skupina Filantia je postavená na principu skupinové psychoterapie, která pokrývá léčbu následků stresu a traumatu, způsobeného dlouhodobým a nepřetržitým psychickým týráním v pracovně právním vztahu.
Teorie metody svépomocné vztahové skupiny je založena na konceptu, že hojení psychických ran z traumatu, a stresu vyvolaného vytrvalým a nepřetržitým psychickým násilím – mobbing a bossing, nastává prostřednictvím kontaktního terapeutického vztahu. Projekt svépomocná vztahová skupinová Filantia čerpá z několika vývojových zdrojů ve skupinové terapii, zejména z kybernetické zpětné vazby a z modelu psychoterapie zaměřené na jiné osoby. Zdůrazňuje hojivou sílu vztahů mezi členy skupiny a důležitost citového naladění, identifikace a vztahových potřeb. Úkolem vedoucího je stimulovat tok kontaktního dialogu a vést zúčastněné k pochopení jejich situace a k obnově vlastního sebeuvědomění.
V lidských vztazích je důležitá potřeba vyjádřit vděčnost a laskavost. Když je mezi členy skupiny pocit bezpečí, poskytují si sdílenou zkušenost a stabilitu, mohou se na sebe spolehnout a dostávají tak příležitost k sebedefinici a k vytváření vzájemných vztahů. Jsou pak často vděční a chtějí vyjádřit svoji náklonnost, v čemž by jim měl být nápomocný vedoucí skupiny. Je to důvěra, sdílený vztah, validace, konzistentní spolehlivost, bezpečnost a neustálá reakce na vztahové potřeby každého člověka, která pomáhá odstranit hanbu, napravuje kumulativní zanedbávání, rozpouští chronický stres a léčí trauma.
Agresivní útoky na zaměstnance ze stran kolegů či nadřízeného mohou být již od samotného začátku velmi brutální. V takových situacích je potom „pochopení a podpora“ lidem, kteří se stali terčem psychického násilí, tím nejlepším, co pro ně v takové situaci můžeme udělat. Dokonce to pro ně může znamenat více, než intervence u zaměstnavatele, stížnost na Inspektorát práce, trestní oznámení či dokonce soudní žaloba na mobbující spolupracovníky. Skutečně efektivní je na základě zkušeností odborníků poradenská činnost, zejména v tom, že klienti cítí, že je nikdo neodsuzuje a chápe je.
Tím nejdůležitějším pro oběti bossingu je získat zejména dostatek prostoru pro jejich svobodné rozhodnutí:Zůstat (a bojovat!)?, nebo Odejít? A rozhodnou-li se „zůstat a bojovat“, pak jim svépomocná skupina pomůže hledat způsob, jak bojovat nejefektivněji.
.......
Všechno v podstatě vyplynulo z myšlenky, které předcházelo náhodné setkání. Pokračovalo to zájmem a nutkavým pocitem pomoci, který je podpořen smyslem pro spravedlnost. Vytvořením pomyslných svépomocných vztahových skupin najednou zjistíte, kolik nenápadných lidí kolem nás se stalo obětí mobbingu, či bossingu. Ano, chceme vytvořit tyto skupiny, jejichž společným jmenovatelem je šikana na pracovišti kolegou či nadřízeným.
Znáte to určitě sami, kdy vědomě či podvědomě vyhledáváte osoby ve svém okolí se stejným, nebo podobným problémem. Proč? Důvod je prostý. Potřebujete najít odpovědi na své otázky, potřebujete se podělit o své starosti, potřebujete se ujistit vzájemnou výměnou názorů, že Váš rozum je stále ještě zdravý, potřebujete najít vzájemnou podporu, zjistíte společný náhled na věc, dojdete ke skutečnému porozumění a pochopení, a tím se stáváte silnějšími. Nejste na TO sami! Potřebujete prostě vědět, že Vy nejste ti, co dělají všechno špatně.
Nemluví se o tom. Ale zkuste se rozhlédnout kolem sebe, zeptat se, pozorovat, i když se Vás podobná situace osobně nedotýká. Můžete zjistit neuvěřitelné okolnosti o psychickém násilí v pracovních vztazích, které jsou tak dokonale skryté. Nebo už víte, o čem je řeč?
O CO VLASTNĚ JDE
Nechceme vytvořit POMYSLNÉ svépomocné vztahové skupiny. Chceme vytvořit reálné skupiny, které se stanou odrazovým můstkem pro znovuzrození harmonické osobnosti plné odhodlání a víry v sama sebe, která se dokáže vzepřít ponižování a zabojovat o vlastní identitu. Chceme obětem mobbingu či bossingu podat pomocnou ruku. A to nejen tím, že jim budeme naslouchat.
Chceme Vás požádat o Vaši podporu, abychom mohli uskutečnit jeden z mnoha našich projektů, který pomáhá vracet lidem důstojnost, zdravý rozum, víru ve své dovednosti, chuť pracovat. Koupí produktů v naší galerii podpoříte provoz těchto skupin.
Tým odborníků je připraven pomoci radou, činem i vedením setkávání svépomocných vztahových skupin.
Děkujeme.
Záštitu projektu Svépomocná skupina Filantia udělily paní Dipl.-Pol. Jana Maláčová, MSc., ministryně práce a sociálních věcí a Mgr. Milena Johnová , Členka Rady hl. m. Prahy pro oblast sociální politiky a zdravotnictví
Read more