Usilujeme o zdravé mezilidské vztahy na pracovišti. Filantia = filantropie ( láska k člověku) + Arkadia ( bájná země prostá všech intrik)

Ve Filantii je naším cílem osvěta. Vzdělávání v oblasti firemní kultury. A s tím jde ruku v ruce nekompromisní otevření tématu šikany na pracovišti, jeho zviditelnění a jeho veřejná diskuze.

Text: Julie Růžičková, 9.2. 2022

Filantie je tým, který tvoří lidé s podobnými hodnotami. Tým se rozrůstá a my Vám rádi představujeme nové členky. Nikol a Dominika jsou sestry a my poprvé tvoříme dvoj rozhovor. Jsme rádi, že naše Filantia zaujala tento sourozenecký tandem, který vnáší do naší práce nový rozměr. Nikol a Dominika se na problematiku Vztahové kultury dívají pohledem mladého člověka, mají nové, tvůrčí nápady, mají zapálení pro věc. 

Seznamte se s Dominikou a s Nikol, které jsou si tolik podobné, přesto jsou každá výjimečná osobnost. 

 

Nikol a Domi, jste sestry, jednovaječná dvojčata. Není pochyb o tom, že dvojčata mají jiné, sourozenecké pouto, než je tomu u jiných sourozenců. Cítíte se společně silnější? Jak byste popsaly Váš vztah. 

Dominika: Popsat vztah dvojčat by vydalo na daleko fantastičtější ságu, než je ta o Harry Potterovi 😊 Jediný rozdíl by byl v tom, že nikdy nebudete vědět, kdo stojí na straně dobra a kdo na straně zla. Ovšem co se síly týče, tak ano, spolu se vždycky cítíte silnější. Je to ovšem velmi problematická “výhoda”. Okolí má potom tendenci proti vám používat ne dvojnásobnou, ale čtyřnásobnou, desetinásobnou, celo kolektivní sílu. A to z jednoduchého důvodu - oni ví, že my nezaváháme a budeme konstantní a konzistentní a potáhneme za jeden provaz, i kdyby nám to mělo srazit vaz. Kdežto oni nikdy neví, jestli je kolega náhodou nezradí, a tak je proti nám často používána mnohonásobná přesila, a ještě s přesvědčením, že je to fér...  

Nikol: Myslím, že naše pouto je na jednu stranu asi silnější než u “klasických” sourozenců, ale někdy je to nedostatek. Vše má své plusy a minusy. Samozřejmě dva jsou více než jeden, a když se třeba táhne do boje, tak je to se sestrou po boku lepší, ale jinak se spíš snažíme každá prosazovat individuálně.

Jak důležité jsou pro Vás mezilidské vztahy a myslíte, že se ve Vašem postoji odráží právě Vaše osobní zkušenost v sourozeneckém vztahu? 

Nikol: Mezilidské vztahy jsou asi vůbec nejdůležitější. Přesvědčuji se o tom každý den víc a víc. Formují člověka, jeho psychiku, sebevědomí i somatiku. O tom bych mohla vyprávět. Co se týče promítání sourozeneckého vztahu do vztahů ostatních, tak to se spíš snažím nedělat. Se sestrou jsme vůči sobě velmi tvrdé a kritické a myslím, že to by většina lidí nedala :-)

Dominika: Mezilidské vztahy jsou jednoznačně jedna z nejdůležitějších a nejkomplikovanějších věcí v životě člověka. Někdy mám pocit, že pořád tápu. Stále narážím, tříbím si názor a upevňuju si hodnoty, které jsou pro mě v mezilidských vztazích nejpodstatnější. Neumím říct, jestli vás v tomhle smyslu může formovat sourozenecký vztah. Spíš zkušenosti. A například zkušenost z mého posledního zaměstnání přímo brutálně otřásla mou vírou v čiré vztahy prosté prospěchářství a podvratných úmyslů. A tak jsem přišla k Filantii, která jak tématem, tak kolektivem, tak přístupem doslova závratnou rychlostí léčí moji duši. Opravdu.  

 +

Dominika je tvořivá, velmi inspirativní, při práci správně umanutá žena. Ve Filantii vymýšlí kampaně, pořádá setkání s dárci a protože je organizačně velmi šikovná, organizuje takřka všechno. Píše a rozesílá tiskové zprávy, takže je i PR manažerka, ale více se cítí být ideovým tvůrcem. Natáčí videa, umí toho hodně a je spokojená, když jí její práce dává smysl. 

Filantii pomáháte v roli ideových tvůrců. Vymýšlíte kampaně, které díky svému organizačnímu talentu a zkušenosti s produkcí sami organizujete a realizujete. Co je pro Vás v práci důležité a jaké jsou Vaše pracovní cíle ve Filantii? 

Dominika: V práci je pro mě nejdůležitější zdravé pracovní prostředí. Zdravé pracovní prostředí je pro mě prostředí, které vás nechá vyrůst v momentě, kdy máte co nabídnout. Které podporuje vaši kreativitu, usměrňuje vaše vášně, naslouchá, chápe, vysvětlí, pochválí... Prostředí, kde se vám kolegové nesnaží vydrápat po zádech a svou hodnotu nemusí zvyšovat na základě vašeho ponižování či klasického patolízalství 😊  

Ve Filantii je mým cílem osvěta. Vzdělávání v oblasti firemní kultury. A s tím jde ruku v ruce nekompromisní otevření tématu šikany na pracovišti, jeho zviditelnění a jeho veřejná diskuze. Musíme přesvědčit oběti, že se nemají stydět mluvit, a firmy, aby zastavily potenciálně nezdravé pracovní chování už v zárodku. Můj cíl ve Filantii je komplexní. Chtěla bych být uchem, které vyslechne, rukou, která pohladí, hlasem, který utěší. Ale zároveň také hlasem, který zakřičí a rukou, která ubrání. 

Nikol: Obecně je pro mě v práci důležitá např. důvěra v kolegy. Vědomí, že se na ně mohu spolehnout. Není dobré, když člověk pracuje s tím, že co si neudělá sám, to nemá. Mám ráda, když mohu s kolegy diskutovat na různá témata a tvořit tak lepší projekty, produkty atd. Zpětná vazba nezatížená nějakými osobními antipatiemi je k nezaplacení.

Ve Filantii je pro mě důležité dostávat téma šikany na pracovišti mezi běžnou veřejnost. Čím více lidí o tématu bude mluvit, tím více bossů se snad chytne za nos a začnou na lepších pracovních vztazích ve svých firmách pracovat.

 

Nikol je zkušená a nadšená evenťačka a milovnice českého jazyka. Má výborné organizační schopnosti a vytváření a udržování dobrých vztahů jí naplňuje. Vyzná se v tvorbě web contentu, umí předávat informace srozumitelně a když má prostor pro realizaci svých nápadů, je šťastná. A my jsme ve Filantii šťastní, že jí ten prostor můžeme poskytnout. 

Ve Filantii řídíte kampaň, která se zaměřuje na téma psychohygieny, s důrazem na aktivní pohyb. Jaký je Vás osobní recept, jak se bránit syndromu vyhoření a máte vlastní zkušenost s pracovním stresem? 

Nikol: Popravdě si vlastní recept, jak nepodlehnout stresu ještě hledám. Ale takovými malými krůčky jsou pro mě určitě hygiena spánku. Kvalitní a pravidelný spánek je mnohdy velmi podceňován. Dále je pro mě důležité jednou za čas vyrazit na túru do přírody. Terapie přírodou na mě prostě funguje. Také jsem si domů pořídila běhací pás a procházím se po něm, když cítím přetlak. A v poslední době se snažím do svého receptu zakomponovat, abych se příliš nezatěžovala a snažím se k sobě být i více laskavá.

Vlastní zkušenost s pracovním stresem, bohužel, mám a proto vím, jak důležitá je práce jak Filantie, tak všech terapeutů a terapeutických skupin atd. Lidé by měli vědět, že si pracovní problémy a pocity smutku a vyhoření nemusejí nechávat pro sebe. Že existuje někdo, kdo je vyslechne nehodnotícím uchem a zkrátka je jen podrží nad vodou.

Dominika: Obecný recept proti syndromu vyhoření asi neexistuje. Hodně záleží na profesi, kterou vykonáváte. Dělnice v šroubkárně asi vyhoří jindy a jinak, než kreativní ředitelka módního domu. 

Já jsem chodec. Chodím pořád. Denně několik kilometrů. Čistí to hlavu. Uklidňuje mysl. Lidi se musí hýbat, jinak se jim nebude vyplavovat hormon štěstí. A pak budou ve stresu.  

S pracovním stresem zkušenost mám. Ale pro mě existují dva druhy pracovního stresu – ten, který vás žene dopředu a nutí vás růst a vzdělávat se a zlepšovat se, a pak ten, který vám vezme chuť do života. S tím druhým teď budu díky Filantii bojovat 😊